| AnnaaaMaria a întrebat:

Care este diferenta dintre urma matricei si transpusa ei? Am un exercitiu unde mi se cer ambele si nu stiu sa rezolv. Pe wikipedia am gasit ca inseamna acelasi lucru. Daca inseamna acelasi lucru, de ce s-ar mai cere?

2 răspunsuri:
| CinevaNou a răspuns:

Transpusa are coloanele incherschimbate cu liniile. Adica linia 1 devine coloana1(si invers). Linia 2 devine coloana 2(si invers). etc.

| AnnaaaMaria explică (pentru CinevaNou):

Mulțumesc, mi-a clarificat profesorul astăzilaughing eu făceam confuzie între urmă și transpusă din cauza modului în care se notează urma Tr(A)laughing