| andreidin a întrebat:

Care este diferenta dintre was si has been? ambele inseamna acelasi lucru cand se folosesc fiecare?

1 răspuns:
| PanaceuUniversal a răspuns:

Had/has/have been este folosit pentru un eveniment care a avut loc in trecut, dar e inca valabil.
Distanta de la Bucuresti la moscova a fost masurata ca fiind mai mult de 1763 de kilometri.
The distance from Bucaharest to Moscow has been measured as being more than 1763 kilometers.

Was/were este folosit pentru un eveniment din trecut care nu mai este valabil in prezent.

Distanta de la la Bucuresti la Moscova a fost masurata ca fiind 1764 de kilometri, dar datorita expansiunii oraselor distanta masurata cu cativa ani in urma este de 1763 de kilometri.

The distance from Bucharest to Moscow was measured as being 1764 Kilometers, but because of the cities expansions, the distance that has been measured a few years ago is 1763 Kilometers.