| RamonR a întrebat:

Care este diferenta intre engleza americanilor si cea vorbita in Marea Britanie?

8 răspunsuri:
| SamSon a răspuns:

Diferanta o face accentul. cel original e cel al britanicilor.

| Mus1k a răspuns:

Este cam greu de explicat. Am să-ţi dau câteva exemple.
În engleza americana, cuvintele "taxi, autumn, crisps" si multe altele sunt inlocuite cu "cab, fall, potato chips"

Americanii pronunţă altfel decât englezii. Dar nu prea am exemple, dacă vrei îţi pot da un PM cu câteva site-uri care te pot ajuta!

| Radu284 a răspuns:

Cum ziceau si ceilalti, cea mai mare este de accent, dar si la gramatica difera un pic. De exemplu, in BT (British English) e "at the weekend" in americana e "on the weekend".

Ca accent, in BT multe cuvinte se pronunta cu "o", iar in americana cu "a". Exemplu: hot, top, not, frog, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Britanicii vorbesc mai moale, fara sa deschida spre exemplu gura foarte tare cand pronunta ''a'', drept urmare nu va avea acelasi accent.

| DarkAndDreary a răspuns:

Accentul si unele cuvinte.

| TheLovelyGhost a răspuns:

Accentul. Cuvinte care se pronunta diferit in Engleza Americana din cea Britanica, cum ar fi regionalismele de la noi, ex:englezii spun burnt iar americanii spun burned

| mary2mary a răspuns:

Diferenta dintre engleza americanilor si cea vorbita in Marea Britanie este in special accentul. Mai sunt si unele expresii scrise diferit, dar au acelasi inteles (de ex., americanii spun,, I take the dinner iar englezii I have the dinner). Sper ca te-am ajutat. happy

| brianafrumoasa a răspuns:

Diferenta este accentul.