| Andrei200202 a întrebat:

Care este diferenta intre materii prime si materii consumabile?

Răspuns Câştigător
| EuSuntRobertel a răspuns:

Salut Andrei!
Materiile prime sunt bunurile care participă direct la fabricarea produsului și care se regăsesc în produsul final. Termenul de "materie primă" este utilizat pentru a desemna materialul aflat într-o stare neprelucrată sau prelucrată minim.

Materialele consumabile sunt bunurile care participă sau ajută la procesul de producţie sau de exploatare, fără a se regăsi, în produsul finit. Acestea pot fi împărțite în următoarele tipuri de materiale: materialele auxiliare, combustibilii, materialele pentru ambalat, piese de schimb, seminţe şi materiale de plantat, furaje etc.
Sper ca te-am putut ajuta. O seara placuta!happy

1 răspuns:
| Ioana_9918 a răspuns:

Materie prima este reprezentata de un produs natural sau material semifabricat, destinat prelucrarii sau transformarii in alte produse.
Consumabilele sunt produsele care participa la procesul de productie, dar nu se regasesc in produsul final.