| Zuse a întrebat:

Care este diferenta intre Tigani si Rudari?

Nu am auzit niciodata ca rudarii sa cerseasca in afara in timp ce se dau Romani!

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tiganii sunt impartiti pe meserii. Rudarii sunt o parte a tiganilor dar tot tigani sunt. Unii zic ca rudarii n-ar fi tigani ci romani meseriasi. Eu ii vad cu obiceiuri asemantoare desi nu stiu limba ca tiganii ci mai greu, cu mai multe cuvinte romanesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rudarii nu se îmbracă ca țiganii și nici limba nu prea o cunosc unii chiar deloc și au un comportament asemenator cu al romanilor dar nu e o regula da în esență ei nu știu limba romanes fa fel de bine ca țiganii sunt mai romanizati

| nastaseelenacristina a răspuns:

Am si eu rudari la tara, inainte faceau caramizi din pamant si linguri de lemn, sunt un pic mai educati, mai respectuosi dar si ei fac prostii, de examplu mi au spart casalaughing))