| Yurisa a întrebat:

Care este diferenta intre universalitatea de fapt si universalitatea de drept cand vorbim despre un patrimoniu?

1 răspuns:
| aXy99 a răspuns:

Conform Art. 541 alin. (1) din Codul civil:
(1) Constituie o universalitate de fapt ansamblul bunurilor care aparțin aceleiași persoane și au o destinație comună stabilită prin voința acesteia sau prin lege.
Exemple de universalitati de fapt: o biblioteca, o turma etc.
Patrimoniul insusi este o universalitate de drept, chiar unica universalitate de drept care include activul si pasivul unei persoane si care este admisa in dreptul nostru.