| -=AleCS=- a întrebat:

Care este diferente dintre electrotehnica si electroenergetica?
M-ar interesa facultatea asta din cadrul Politehnicii Timisoara dar nu stiu fiecare in parte cu ce se ocupa.

Răspuns Câştigător
| abyssaria a răspuns:

Ceea ce i-ai raspuns tu sunt definitiile acelor termeni. El intreba care este diferenta dintre cele doua.
Electrotehnica pune accentul pe instalatii electrice, dispozitive electrice si de protectie a instalatiei ( ceea ce gasesti electric intr-o casa).
Energetica se bazeaza pe partea de distrubutie si transport a energiei electrice ( linii electrice, cabluri, stalpi, transformatoare. Tot ce tine de la centrala pana la utilizator)

1 răspuns:
| ralucaella28 a răspuns:

ELECTROTÉHNICĂ s. f. 1. Ramură a științei care studiază fenomenele electrice și magnetice din punctul de vedere al aplicării lor în tehnică. ♦ Ramură a tehnicii care se ocupă cu aplicațiile fenomenelor electrice și magnetice, precum și cu proiectarea, construcția și exploatarea utilajului respectiv. – Din fr. électrotechnique.

ELECTROENERGÉTIC ~că (~ci, ~ce) Care ține de energia electrică; propriu energiei electrice. /

| abyssaria a răspuns (pentru ralucaella28):

Ceea ce i-ai raspuns tu sunt definitiile acelor termeni. El intreba care este diferenta dintre cele doua.
Electrotehnica pune accentul pe instalatii electrice, dispozitive electrice si de protectie a instalatiei ( ceea ce gasesti electric intr-o casa).
Energetica se bazeaza pe partea de distrubutie si transport a energiei electrice ( linii electrice, cabluri, stalpi, transformatoare. Tot ce tine de la centrala pana la utilizator)