| vlatz a întrebat:

Care este ecuatia unei drepte (formula de la geometrie clasa a x-a)?

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

1. Daca se stiu doua puncte M1(x1,y1) si M2(x2,y2) prin care trece dreapta, ecuatia dreptei este de forma generala:
(x-x1)/(x2-x1)=(y-y1)/(y2-y1)
2. Daca se stiu un punct M(x0, y0) prin care trece dreapta, precum si panta m a dreptei, atunci ecuatia este forma:
y-y0=m(x-x0)
3. Sub forma carteziana, ecuatia dreptei este:
ax+by+c=0

| vlatz explică (pentru didiDia):

Mersi ff mult mai salvat de la corigentalaughing

| didiDia a răspuns (pentru vlatz):

Cu placere. Daca te mai pot ajuta cu ceva, lasa mesaj.(preferabil nu rezolvari integrale de exercitii sau probleme)

| vlatz explică (pentru didiDia):

Incerc sa invat deci nu imi vor trebui rezolvari maine ma asculta la geometrie si imi trebuie cel putin un 5 (am 4, 4, 6 si 4 in teza da profu calculeaza numai cu doua zecimale media si imi da 4, 49sad de fapt e chiar 4, 495 deci pentru 5 miimi am sansa sa raman corigent )

6 răspunsuri:
| vlatz explică (pentru Magnific):

Aaa si formula ecuatiei unei drepte unde e in toata chestia aia? eu vreau formula nu sa stiu sa demonstrez ca un pct apartine de o dreapta:/ ei au dat un exemplu practic dar eu vreau sa il pot aplica la orice dreapta dintr-un reper carteziansad

| sandu94 a răspuns:

Didina da-mi id tau de mess ca am si eu mai multe de lamurit si nu stiu cum?!