| kaguny a întrebat:

Care este femininul de la elf?

Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

"elf, elfă s.m., s.f. (în mit. nordică) Fiinţă supranaturală binevoitoare sau răuvoitoare, care simbolizează forţele naturii (apa, focul, pămîntul, aerul etc), imaginată (mai ales) ca un pitic. Crescu în atmosfera corpului de balet şi... avu un rol de elf. (CĂL.). Compar. Figura ei naltă, mlădioasă, subţire ca o elfă de mare (EMIN.). pl. -i, -e."

Sa stii ca are gen feminin.

2 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Din câte ştiu, acest cuvânt nu are gen feminin.

Pa-pa.

| vangaelis a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

"elf, elfă s.m., s.f. (în mit. nordică) Fiinţă supranaturală binevoitoare sau răuvoitoare, care simbolizează forţele naturii (apa, focul, pămîntul, aerul etc), imaginată (mai ales) ca un pitic. Crescu în atmosfera corpului de balet şi... avu un rol de elf. (CĂL.). Compar. Figura ei naltă, mlădioasă, subţire ca o elfă de mare (EMIN.). pl. -i, -e."

Sa stii ca are gen feminin.

| vangaelis a răspuns:

Elfă