| FuriaGogoasei a întrebat:

Care este impactul tehnologiei asupra voastra?

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Tehnologia dintotdeauna a servit elitelor pentru profit si sclavizarea prostimii. Nu a adus decat putine avantaje reale.

| suntserios a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Si atunci ce cauti pe net?
ai zburat vreodata cu avionul? (sau si avionul "sclavizeaza" poporul?)
ia zi la ce film/serial/emisiune te uiti in seara asta?
ai un card?
vorbesti la telefon?
ai folosit vreodata un gps?
ai facut vreo cumparatura online si sa astepti curierul la usa?

PS... daca o sa ai nevoie vreodata de o operatie, sa le spui medicilor sa inchida toate aparatele, sa te opereze precum o facea Dr. Quinn

| FuriaGogoasei explică (pentru suntserios):

De ce ai nevoie sa calatoresti cu avionul? Ca sa mergi la munca in alta tara, nu? Lucrand intr-o corporatie si nu pentru tara ta.
De ce ai nevoie de emisiuni TV care au ca scop reducerea de neuroni cand ai o carte?
De ce ai nevoie de card?
De ce ai nevoie de GPS? Exista harti din hartie.
De ce sa faci cumparaturi online? Ca sa devii o persoana sedentara care nu mai merge nici macar sa faca cumparaturi?

| suntserios a răspuns (pentru FuriaGogoasei):

Looool

Poate vreau sa ma duc in vacanta in New York...
Poate vreau sa ma uit pe Discovery sa vad cum se inmultesc furnicile
Poate pentru ca nu vreau sa merg mereu cu banii dupa mine, poate pentru ca in ziua de azi nu te mai plateste nimeni cu banii in plic.
Foloseste le tu pe alea de hartie... eu o sa ajung cu 1 ora inainte la destinatie.
Poate nu am Emag in sat la mine... si poate au cele mai bune oferte... poate vreau sa imi cumpar un abonament la Amazon Prime sa vad The Grand Tour

ps: de ce nu ai zic nimic si de treabe cu spitalele si medicii?

| FuriaGogoasei explică (pentru suntserios):

Ce crezi ca e de vazut in New York? Argumenteaza.
Ce vezi la Discovery poti citi si din carti.
Daca ai banii pe un card, adica in format electronic, tu fizic nu-i ai si de fapt acolo e problema.
Hartile de hartie sunt foarte bune, oamenii s-au ajutat de ele zeci de ani.
Emag face oamenii sa creada ca alea chiar sunt oferte, dar sunt doar niste preturi pompate initial.

Ps: La treaba cu spitalele nu am nici un argument, e printre putinele lucruri bune.

| suntserios a răspuns (pentru FuriaGogoasei):

Multe sunt de vazut in New York, e un oras impresionant cum nu vei vedea in Europa. Vorbim dupa ce il vizitezi ca eu l am vazut deja. In exemplu ala poti inlocui New York cu orice capitala sau oras din lume Daca tu te multumesti sa cunosti doar Romania si doar cultura romaneasca asta nu mai tine de tehnologie.

Si atunci de ce esti pe net in loc sa citesti o carte?
Problema e a ta... nu toate lumea trebuie sa aiba banii in mana sa ii poata folosi.
Oamenii s au ajutat de ele sute de ani... dar acum reusesc sa o faca mai bine si mai rapid... exact ca exemplu din medicina pe care nu il contesti.

Exemplu cu Emag era doar unul. Iti garantez ca macar 10 produse nu le vei gasi niciodata la acelasi pret intr-un magazin fizic. la fel cum si cel cu Amazon era doar un exemplu ....si daca pe mine Top Gear ma binedispune nu o sa il gasesc nici in carti, nici in magazine.

Ps. Cand ai folosit ultima data un telefon mobil si de ce nu folosesti scrisorile in loc?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru suntserios):

Eu nu pot sa nu recunosc ca tehnologia nu a contribuit la ridicarea gradului de confort. Spun ca este folosita doar pentru folosul real a unei parti mici a omenirii. Varfurile tehnologiei au fost folosite dintotdeauna in industria militara, in razboaie au murit sute de mii de oameni. Daca america s-a ridicat prin tehnologie si prabusirea ei se datoreaza tot tehn. - vezi evolutia transporturilor /mutarea ind americane in Asia etc. Daca tu crezi ca dispui de tehnologie atunci ce crezi ca detin cei 85 de locuitori ai planetei care au sunt proprietari pe 50% din bogatia ei. Unde sunt tehnologiile de energie libera inventate de Keshe, Tesla, cele 5000 de inventii care stau la secret? Vreau sa spun ca cutitul e o unealta care poate servi la 2 scopuri. Inspre tine e indreptat mai tot timpul taiusul. Tot ce vei primi in mana de sus va fi socotit intai sa fie spre beneficiul major al lor nu al nostru. Nu cred ca era mai putin fericiti copiii care jucau sotron decat cei de azi care socializeaza pe FB si sunt depresivi, nu stiu sa dea -buna ziua unei fete, etc. S-a ajuns la un grad prea mare de dependenta. Un copil de bloc nu stie sa aprinda un foc sa faca un gratar. In SUA 60% din copii cred ca laptele este produs de fabrica. Eram mai liber cand dadeam la manivela sa pornesc Buceagul decat acum cand ma urmaeste prin GPS cum accelerez, cate frani pun si unde ma kk. Daca esti tanar nu stii ca lumea era destul de multumita si cand nu te scula seful de pe wc la mobil sa te duci noaptea la serviciu.

| suntserios a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Si totusi nu ti se pare penibil sa te folosesti zi de zi de tehnologie si sa te plangi ca e inutila si distructiva? Adica exista locuri in munti unde poti trai deconectat de tehnologia asta nociva insa tu esti pe net... si de plangi de... net.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru suntserios):

Eu nu sunt pus pe contraziceri, ca sa fim intelesi. De consumerism ai auzit? Eu am trait, chiar mai bine si mai relaxat, cand eram cu creionul la ureche. Nu sunt impotriva evolutiei, sunt de formatie tehnica si pasionat de tehnologie dardpdv social suntem obligati sa consumam nu neaparat ce ne face bine. Personal nu am detinut si nu am folosit niciodata tehnologia de ultima ora care o au unii pe pianul din bucatarie. Ca un sg ex -centrala termica de la casa e una total anacronica -cazan lemn/gaz cu circulatie gravitationala. Unii au ras dar cand li s-a oprit curentul sau gazele au inceput sa umble pe langa mine ca le era frig in casa de Craciun cand la mine era cald. Nu simt ca lumea e mai fericita ca acum 40 de ani asa cum vad eu. Imi place cu avionul dar vreau sa-ti spun ca am veri drepti pe care nu i-am vazut de zeci de ani, asta nu se intampla cand eram mai inapoiati. Pe net sunt din motive obiective in ultimii 3 ani mai intens. Inainte nu vedeam sticla decat rar.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru suntserios):

Nu apartin nici unui cult religios, chiar am multe cuie impotriva popilor. In ultima vreme am inceput sa descopar ceva ce pare ca spun si altii - Saltul tehnologic remarcabil din ultimul timp, ma refer in special la ceea ce detin elitele (daca imi dai voie, parerea mea, e ca pe Terra sunt 2 civilizatii -cea a elitei si cea a prostimii) a adus pe acesti oameni la ateism sau chiar la alte religii, chiar se cred Dumnezei vazand cat sunt de puternici. " Puterea corupe ". Mai spuneai tu pe undeva de conspiratii ca nu stiu ce. Tu daca nu esti suficient de informat te ajut eu -nimeni nu se mai fereste de nimic, lucrurile ne sunt aratate in fata, ne sunt spuse clar si tare ce ne asteapta, au inceput sa ne obisnuiasca cu ideea -
https://www.youtube.com/watch?v=v2WHinRGvjc

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru suntserios):

Iti dau o varianta mai lunga, interpretata. Si atunci te intreb -Unde duce puterea tehnologica in mainile celor care nici macar nu i-am ales noi dar au putere? crestinismul are destule bube dar asa cum e de secole a fost cat de cat o varianta, un mod de viata si de a responsabiliza individul in societate. Ne dorim ca noi si copiii nostri sa incapa pe mana astora? Priveste atent.
https://www.youtube.com/watch?v=GzpbyqduhVo

| suntserios a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Pai tocmai, ca nu suntem obligati sa cunsumam orice. Chiar zilele trecute ma contraziceam, tot pe aici, cu un copil de 15 ani care imi povestea el cum e sclavul societatii si cum capitalismul ii ingradeste libertatea. Si mai era unul tot de 15 anisori care ii sustinea opinia. Niciunul nu mi-a zis de ce nu se muta in munti sa se auto sustina.

Poate imi raspunzi tu la acesta intrebarea. Daca societatea e nociva, daca tehnologia e distructiva, daca suntem sclavi de ce nu te muti in munti sa te autosustii?

Poate pentru ca esti prea dependent de societatea actuala? Atat de dependent incat nu poti trai fara ea? Societatea e asa cum o facem noi. Daca un popor, sa il luam pe cel roman de exemplu, de 22 milioane de oameni vor folosi tehnologia doar in scopuri pozitive nu te ai mai plange.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru suntserios):

Se pare ca iti trebuie un filtru mai bun, se castiga odata cu maturitatea. Atata timp cat vezi numai alb si negru si nu vezi decat " solutii " radicale de mutat in munti eu nu vreau sa dau buzna si sa te conving de ceva. Cat despre capitalism in Ro... unde e capitalul? Tu il vezi undeva? Ma refer la mainile romanilor. Desi nu vreau sa spun ca ar fi capitalismul vreo forma de vis, e un rahat. Noi primim lumina de la america, probabil esti un fan al dreamului american. Dar nu stii ce se intampla acolo. In Ro daca ai putere de analiza a fost cam asa-Am experimentat 50 de ani comunismul aplicat si prost dar s-a ridicat o tara din pamant. Cand sa culegem, au venit altii sa culeaga, noi am importat un capitalism sh care a inceput sa mearga si sa fie aplicat prost si sa-si arate adevarata fata si coltii. Eu nu am stilul de a ameninta sau altceva dar imi cam pare ca nici nu ai consultat sursele care ti le-am pus la dispozitie. Acestea pot fi niste argumente si mai am in tolba, dar discutia fiind sterila ma face sa ma opresc. Imi cer scuze dar eu sunt un mare incapatanat, am trait sub 2 regimuri, am muncit, am sperat mereu in mai bine si acum cand vad cum stau de fapt lucrurile nu inteleg nici in ruptul capului sa zic ca asta si-au dorit romanii de la unii sau altii si e grozav de bine si ca daca nu e ok asta e intamplator. Ma tem ca tu esti unul dintre aceia despre care spune Confucius-Cea mai mare greseala e cand gandesti fara sa studiezi.

| suntserios a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Totusi... in continuare, ca si restul, condamni societatea (ca si cum nu ai face parte din ea), dar nu ai un raspuns clar la intrebarea mea.

Legat de ce ai scris tu acolo, teoria asta a conspiratiei cum ca America conduce Romania mi se pare cea mai hilara dintre toate. II doar fix in c.ur pe americani de Romania.

Si sa stii ca am vazut America cu ochii mei, nu ai ce admira, nu exusta dreamul american, e o tara de tot rahatul nu ai nimic de admira acolo, nici macar infrastructura

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru suntserios):

A face parte dintr-o societate e inevitabil. Tu ce faci? Imi scoti ochii ca imi iau si eu painea de la supermarket ca toti ceilalti carora nu ni s-au lasat alternative? Asta nu inseamna ca si apreciez modul de viata si societatea. Singura solutie ar fi sa ma sinucid. Ai spus un mare adevar, de fapt asta spuneam si eu nu altceva - Pe america o doare in cwr de toti si mai ales de noi. Vezi ca incepem sa ne intelegem?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru suntserios):

Mi-am amintit ceva. Ca tot nu te intereseaza pe tine sursele mele da-mi tu o mana de ajutor. A aparut un film, nu sunt in Ro, nu sunt tare in calculatoare. Poate il gasesti tu si imi dai un link preferabil tradus sau oricam ar fi. -Next country to invade -, de Michael Moore. Iti voi fi recunoscator.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru suntserios):

Esti un prieten adevarat. E o problema dar o rezolva un prieten zilele astea, ca eu sunt in urma cu ele. Imi zice ca pluginul nu e sigur. Sper ca se poate trece de chestie. Sa traiesti! P.S. eu te pot ajuta in tot ce inseamna fiare, motoare, tamplarie metal/lemn, soferie, apicultura, daca ai vrei nevoie. Pe occidentali da-i in ma-sa nu merita sa ne certam noi de la eilaughing

23 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Pozitiv, te ajuta foarte mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faceam chestii in WordArt pentru scoala, era fain

| Tpuist a răspuns:

Unul foarte bun.

| FluturicaMicaMica a răspuns:

E de bine. Folosesc net-ul si tehnologia la chestii mai importante, dar mai mult se distractie. Nu e vreo problema. De ce întrebi?

| CodreanuC a răspuns:

Over kill, cand ai de invatat

| jon987654321 a răspuns:

Inceput de evaporare.