| AlexDorinel a întrebat:

Care este mai educat, unul de la sat sau unu din Bucuresti?

33 răspunsuri:
| Ruskig a răspuns:

Aia din zone pitoresti.

| Anonimgirltpu a răspuns:

Nu poti sa faci astfel de comparatii. Educatia nu tine de zona in care locuiesti.

| dge18 a răspuns:

Educat este acel om care a avut părinți care să știe să îl educe. Nu contează zona sincer.

| Anonimgirltpu a răspuns:

Si stai asa laughing). In Romania exista Bucurestiul si restul doar sate? laughing) WAW! Interesant cum suna satul Cluj, satul Iasi laughing)

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Depinde de cum au fost crescuti... Mai putin conteaza ca s-au nascut si au fost crescuti la oras sau sat, ambele parti au merele lor stricate. Dar daca ar fi sa intuiesc cam care din cele doua ar avea mai multe "roade rele" cand vine vorba de bunul simt, presupun ca ar fi la sat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obieci într-un sat găsești doar o școală generală și unele sate pot să mai aibă și un liceu(slab). Deci peste învățământul 1-8 sau rareori, liceal, nu poți trece în incinta satului.
În București găsești licee bune și o multitudine de Universități. Deci potențialul educațional este detașat mult mai mare. Astfel că nu prea înțeleg unde bați.

Desigur, și cineva de la sat poate face naveta spre un oraș(cum o fac mulți)și să facă rost de același nivel de educație.

Acum dacă te referi la educația în sensul celor 7 ani de acasă, per total am impresia că cei de la sat stau mai bine la capitolul bun simț. Dar depinde. Depinde de familie, de anturaj, de interesele personale.
Dar îți spun ca bucureștean, când merg la sat sau într-un oraș mai mic mă simt cel mai "țăran" happy

| Meme10Meme a răspuns:

Avand in vedere ce proasta este educatia din sate, cred ca este clar raspunsul. Dar scoala vietii o au taranoii. Si sa nu vad prosti ce insulta taranii caci toti ne tragem din ei=]

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Meme10Meme):

Vezi ca exista oameni de la țară și țărani, e o mica mare diferență. Țărani găsești și la oraș

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Anonimgirltpu):

De asta Bucureștiul și-a câștigat faima de oraș cu mulți oameni "educați" laughing

| Meme10Meme a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Deci vrei sa zici ca taranii sunt niste nesimtiti? Realizezi faptul ca mai toti ne tragem din tarani. Acum nici 2 secole majoritatea romanilor erau sateni. Nu e nici o diferenta, e acelasi lucru. Este o proste sa ii zici unui needucat taran, ii poti zice pur si simplu ca este prost si gata.

| Catrice a răspuns:

Ion e din satul
Cerșești.
Ion e un copil sărac.
Ion și-a vândut vaca și a plecat din sat.
Ion a făcut facultatea la București.
Are master.
Are doctorat.
Ion e un om de afaceri de succes.
Fii ca Ion!

| ȘerbanTeodor1 a răspuns:

Depinde de caracter nu de zonă, dar cei de la sat sunt învățați cu munca grea și de aceea sunt mai politicoși pentru că nu au tot ce au cei de la oraș.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Mai ales in Ferentari, Rahova si Pantelimon. E dezastru cata "educatie" este!hee hee laughing

| johnnny123 a răspuns:

Ala care intelege ca este gresit sa faci asemenea generalizari si nu pune intrebari din astea.

| gabicoo a răspuns:

Dobitocul e dobitoc indiferent de locul de proveniență!

| Simpatic a răspuns:

O intrebare usor naiva si generalizata, sunt oameni educati si la oras si la sat cum sunt prosti si needucati si la oras si la sat!

| ioana3432B a răspuns:

Depinde de felul în care ești crescut și educația avută acasă.

| darrio2007 a răspuns:

Depinde de inteligenta. De multe ori Bucurestiul pică, in acest sens.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Salontanul):

Fix la "centrele astea de cultura si elevatie" ma gandeam si eu cand am citit intrebarea laughing. Cum ai ajuns acolo te loveste un damf de elevatie si cultura de nedescris, ca in majoritatea Bucurestiului de altfel

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Meme10Meme):

Cred ca altcineva in locul meu isi batea joc de raspunsul tau sau ar rade, dar eu te rog ( e pe bune, nu glumesc ) sa citesti din nou ceea ce am scris si te rog sa iei in considerare fiecare cuvant

| Anuket a răspuns (pentru Meme10Meme):

După numele de utilizator e clar de ce nu ai habar că "țăran" se folosește și cu alt sens, altul decât cel de persoană din mediul rural.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Anuket):

Da,dar parerea mea este ca e o insulta sa folosesti cuvantul asta pentru a jigni un prost. Adica iti bati joc de stramosii tai.

| Zuzu1991 a răspuns:

In medie, Bucuresti, punct
pur si simplu unul de la sat are experiente fixe, vede (aproape) tot timpul aceleasi locuri si aceeasi oameni, zilnic, si astea in numar foarte limitat

Răspuns utilizator avertizat
| Anuket a răspuns (pentru Meme10Meme):

Ba chiar nu este o insultă.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Anuket):

De ce? Practic insulti locuitorii satelor.

| Celcestietot a răspuns:

Ce intrebare nesimtita, orasul meu sa al altuia nu a fost mentionat...

| Anuket a răspuns (pentru Meme10Meme):

Vorbești de strămoși, dar dacă ai ști istorie, că țăranii șerbi/iobagi nu aveau educație, maniere, nu știau să citească, să scrie, ai înțelege că este adevărul, nicidecum o insultă. Acum țăranul nu este cel care locuiește în mediul rural. Dar poți zice că pentru tine nu e confortabil să te exprimi așa, însă sincer nu înțeleg de ce ești așa de pornit pe "nedreptatea" asta.

| stefiiii3 a răspuns:

Nu este o comparatie buna. Am cunoscut persoane needucate in Bucuresti, dar si la tara.
Acum depinde si la ce te referi la educat: comportament sau cultura generala.
Comportamentul lasa de dorit in randul Bucurestenilor, dar nu ma mandresc cu apucaturile din zona de sat.
Cultura generala, as spune ca Bucurestenii sunt mai educati fata de cei din mediul rural.
Acum depinde si de cine dai, cum a fost crescut si cu cine a crescut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Educația nu depinde de locul unde te-ai născut ci de părinți și factorii de mediu.