| bbbbbbbbnbbbb a întrebat:

Care este numarul maxim de locuri intr-o clasă? Depinde de liceu? Sunt la Ienachita din Târgoviste daca ajuta.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea nr.1/2011, a educatiei nationale, prevede ca numarul maxim de elevi, in clasele de liceu, este de 30 elevi, citez:
""ART. 63.(1) În învăţământul preuniversitar, formaţiunile de studiu cuprind grupe, clase sau ani de studiu, după cum urmează:
a) educaţia antepreşcolară: grupa cuprinde în medie 7 copii, dar nu mai puţin de 5 şi nu mai mult de 9;
b) învăţământul preşcolar: grupa cuprinde în medie 15 preşcolari, dar nu mai puţin de 10 şi nu mai mult de 20;
c) învăţământul primar: clasa cuprinde în medie 20 de elevi, dar nu mai puţin de 12 şi nu mai mult de 25;
d) învăţământul gimnazial: clasa cuprinde în medie 25 de elevi, dar nu mai puţin de 12 şi nu mai mult de 30;
e) învăţământul liceal şi profesional: clasa cuprinde în medie 25 de elevi, dar nu mai puţin de 15 şi nu mai mult de 30;
f) învăţământul postliceal: clasa cuprinde în medie 25 de elevi, dar nu mai puţin de 15 şi nu mai mult de 30;
  g) învăţământul special pentru elevi cu deficienţe uşoare şi/sau  moderate: grupa care cuprinde în medie 10 elevi, dar nu mai puţin de 8 şi nu mai mult de 12;
  h) învăţământul special pentru elevi cu deficienţe grave: grupa care cuprinde în medie 5 elevi, dar nu mai puţin de 4 şi nu mai mult de 6.
  (2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), în localităţile în care  există cerere pentru forma de învăţământ în limba maternă a unei minorităţi naţionale, efectivele formaţiunilor de studiu pot fi mai mici decât minimul prevăzut de prezenta lege. Decizia privind înfiinţarea şi funcţionarea acestor formaţiuni de studiu aparţine Ministerului Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, cu consultarea consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ respective.
  (3) În situaţii excepţionale, formaţiunile de preşcolari din grupa mare sau de elevi pot funcţiona sub efectivul minim sau peste efectivul maxim, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar, pe baza unei justificări corespunzătoare, ţinând seama de încadrarea în costul standard per elev şi în numărul maxim de posturi aprobat pentru învăţământul preuniversitar la nivelul judeţului, respectiv al municipiului Bucureşti."

| AutumnDay a răspuns:

Buna! De obicei sunt 30 elevi in clasa.

| Yasmin875 a răspuns:

Niciodată nu sunt mai mult de 30 de elevi.

| GabrielKOWALSKY a răspuns:

Noi suntem 33. si nu mai avem banci pentru inca cativa ca ar merge rolling on the floor deci merg lejer 30+. maxim ar fi 35 depinde de director ce "masuri" ia