| 0oPo0 a întrebat:

Care este opinia voastra despre rolul educatiei in viata omului?

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Depinde la ce educatie te referi, la educatia scoalara sau la educatia, sa o numesc asa, sociala. Amandoua sunt importate, depinde si ce vrei tu de la viata, insa cred ca prima data ar trebui facuta o educatie hai sa ii zic a bunelor maniere, sa stie omul sa nu se poarte ca un animal in diverse situatii sociale si abia apoi sa inceapa educatia propriu zisa, imbunatatirea culturii generale si apoi o educatie de specialitate pentru profesia pe care doresti sa o urmezi, bine inteles educatia asta poate fi si practica, nu doar teoretica.

1 răspuns:
| Darkmagic a răspuns:

Educatia este un set de norme pe care o societate il aplica indivizilor care o compun.
Unii spun ca educatia populara este "populara" expresie "cei sapte ani de acasa". Altii, iti vor spune ca educatia inseamna scoala si optional, o facultate. Eu ti-am dat o definitie, in clar, educatia e modul de interactiune cu ceilalti componenti ai unei societati, comunitati, etc.
Ca sa-ti dau si un exemplu practic asupra importantei educatiei, ei bine, daca izolezi un copil sa spunem, de la varsta de 5 ani, si-l tii 20 de ani intr-un loc unde nu are contact cu semeni de-ai lui, acel tip isi pierde mare parte din calitatile umane si ajunge un soi de salbaticiune, putin diferit fata de animale. happy

P.S. "Educatie" nu inseamna gradul de scolarizare, Ministerul "Educatiei, Invatamantului si Cercetarii" e putin ...inept denumit asa.
Cand cineva nu are multa scoala, epitetul este "incult", nu "needucat". happy
"Needucat" se aplica de cele mai multe ori celor care conform definitiei pe care ti-am dat-o, nu respecta normele de convietuire intr-un grup. (deranjeaza, injura, scuipa, etc) big grin