| Akuryo a întrebat:

Care este partea intreaga a lui radical de ordinul 4 din 32?

6 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Partea intreaga a lui radical de ordinul 4 din 32 este 2 intrucat valoarea cu zecimale a acestui radical este 2, 378414. Apropo, tie de ce ti-a fost lene sa iei calculatorul de buzunar si sa afli singur raspunsul la intrebarea ta?

| monstrulet a răspuns:

Radical de ordinul 4 din (32) =
= radical de ordinul 4 din (16*2)
= radical de ordinul 4 din (16) * radical de ordinul 4 din (2)
= 2 * radical de ordinul 4 din(2)
NOTA: 16 = 2 la puterea 4

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

| didiDia a răspuns (pentru anonim_4396):

Cei atat de nedotati intelectual ca tine mai bine s-ar abtine. Cum ai obtinut 8 ca raspuns la intrebarea acestui subiect? Prin ce rationament total gresit ai ajuns la valoarea 8? Mai bine taceai ca filozof ramaneai.

| tmv18 a răspuns:

2 da unde esti tu de faci radical de ordin 4?

| Akuryo explică (pentru tmv18):

Sunt de pe la mate-info intensiv info mai exact.