| anonim_4396 a întrebat:

Care este poetul vostru preferat? Si care e poezia voastra preferata? Intreb nu ca sa ma aflu in treaba, ci pentru ca mie nu prea imi place poezia si ma gandesc ca poate nu am citit eu ce trebuia...

Răspuns Câştigător
| ditusandra a răspuns:

Da poetul meu este MIHAI EMINESCU si poezia LUCEAFARUL il stiu pe tot

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din adolescenta, asta e poezia inimii mele: Charles-Pierre Baudelaire - Epigraf pentru o carte osandita.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Mie mi-a placut foarte mult Alexandru Macedonski. O poezie de-a lui care m-a impresionat foarte mult a fost "Un tanar poet murind"...
Si poetul preferat a lui maica-mea este Minulescu... Poti incerca si cateva poezii de la el... Sunt dragute.

| bunica a răspuns:

Cosbuc, Minulescu,

| bunica a răspuns:

Ppoezia preferata, moartea lui fulger, nebuna. el zorab.inuma mamei. legenda trandafirului de George Cosbuc. daca nu le-ati citit va rog sa le cititi o sa va placa.

lolita
| lolita a răspuns:

Eminescu, e preferatul meu, asta daca stii sa ii intelegi poeziile. o sa-ti placa

| DenissaDeea a răspuns:

Mihai Eminescu poezia ...Luceafarul...
Ca povestitor Ion Creanga...Amintiri din copilarie...

| Paula a răspuns:

Poi depinde ce gen de poezie iti place, mie de ex imi plac romantice am una dar ii scrisa in limba slovaca si daca cunosti limba slovaca merita s-o cistesti happy se numeste "Marina" de Andrej Sladkovic, ii vb de acest autor care s-o indragostit de o fata, marina, dar, deoarece marina era deja logodita cu altul si oricum parinti ei erau bogati nu permiteau sa se casatoreasca pentru ca andrej sladkovic era sarac. si asa nu puteau sa fiu impreuna. si sa decis sa scrie o poezie prin care sa-si exprime dragostea fata de ea. toata poezia are 291 de versuri ( ce imagintie o avut :O:O:O ) oricum ii the best happyhappyhappy.

| gabriellas a răspuns:

Sunt multe poezii frumoase ale lui M. Eminescu, T. Arghezi, I. Minulescu, A. Paunescu, N. Stanescu si din literatura universala R. Kipling "DACA"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mihai eminescu]

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eminescu - Luceafarul, Dintre sute de catarge, Scrisorile...toate; Minulescu - toate; Cosbuc - in special Puntea lui Rumi; asta asa la primul gand happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E. e cummings, emily dickinson

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mihai eminescu-unde esti tu tepes doamne

| dan_4962 a răspuns:

Mihai Eminescu poezia O ramii...

| 2ang3l a răspuns:

"Plumb"-George Bacovia