| Gociu_Alexandru_1991 a întrebat:

Care este regula semnelor la adunare?
Poate sa ma ajute cineva?

2 răspunsuri:
| 01Joulie01 a răspuns:

Regula semnelor la aduare :
1. Dacă adunăm sau scadem două numere care au același semn păstrăm semnul lor comun și le adunăm.
Exemplu
+8 + 6= +14
-7 - 6 = -14
2. Dacă adunăm sau scadem două numere care au semne diferite păstrăm semnul celui mai mare și le scadem
Ex. +8 - 6 = +2
-8 + 6 = -2

Numerele pozitive sunt cu +(plus) iar cele negative cu - (minus). Ai o axa (numita axa O, X) care pe mijloc are 0 (zero) fiindcă numerele pornesc de la zero. Cele cu minus se pun în stânga zeroului iar cele cu plus în dreapta.
...(-3) (-2) (-1) (0) (1) (2) (3)...
Tot ce e cu minus e "ceva„ ce nu ai, ceva ce trebuie să dai. Și matematic vorbind dai din câte cifre ai. Spre exemplu +2-2=0 fiindcă ai 2 mere dar trebuie să le dai (îs datorie) si rămâi cu zero.

Tot ce e cu plus e „ceva" ce este acolo. Adica ai 5 mere si îți mai dă bunica încă 3 și vei avea 8.

La numerele pozitive (cele cu plus) nu se mai pune plusul în față. Orice număr (primul de obicei dintr-o coloană) dacă nu are nici un alt semn în față este automat numar pozitiv (are +)

Scurtătură în matematică ce funcționează mereu și te ajută să calculezi mai repede (doar la adunări și scăderi).
+5 -2 -5 +3 - 4 +8 =?
(le separi în mintea ta, adică iei și aduni numerele de același semn și la sfârșit vei avea 2 numere de semne diferite)
-2 - 5 - 4 = = -11 (le adunăm fiindcă au același semn, păstrăm semnul)
+5 + 3 + 8= 16 (le adunăm fiindcă au același semn)
16 -11 = 5
-11 + 16= +5 (s-a păstrat semnul celui mai mare, +, care ma repet nu este obligatoriu să-l scrii)

Ți-am explicat în cel mai simplu mod ca să reții regulele mai ușor.

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Daca au acelasi semn {+cu+ si -cu-}, rezultatul va avea, de asemenea, acelasi semn. daca au semne diferite{+cu-}, rezultatul va avea semnul numarului mai mare.