| andreea_5374 a întrebat:

Care este romanul tau preferat din literatura romana si din cea universala?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Nu pot spune că am un singur roman preferat, sunt multe cărţile pe care le-am citit cu plăcere, care m-au impresionat ori influenţat, dar totuşi am să încerc-William Golding-Împăratul muştelor, Simone de Beauvoir-Toţi oamenii sunt muritori, J D Salinger-De veghe în lanul de secară, Umberto Eco-Numele trandafirului, Patrick Suskind-Parfumul. Din literatura română-Hortensia Papadat Bengescu-ciclul familiei Hallipa, Camil Petrescu-Patul lui Procust, George Călinescu-Bietul Ioanide, Scrinul negru, Simona Popescu-Exuvii.

13 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Din literaturaromana mi-a placut "Orasul cu salcami " scris de Mihail Sebastian, iar din literatura universala "Nepretuita otrava" de Mary Webb.

| Razvan a răspuns:

Romanul adolescentului miop de M. Eliade
Jane Eyre de Charlote Bronte

| Vizitiul a răspuns:

Thomas Hardy -"Idila pe un turn"
Mircea Eliade -"Romanul adolescentului miop".

| Gosh. a răspuns:

E ciudat ca nimeni nu a raspuns la intrebarea asta.iti da oarecum de gandit.

Din literatura romana am mai multe: Lorelei, Elevul Dima dintr-a saptea, Enigma Otiliei
Universala:Jane Eyre si The Lovely Bones

| alex21_2143 a răspuns:

Morometii si Changi, romanul de debut al lui James Clavell

| Good Cat a răspuns:

Ion de Rebreanu si Mandrie si prejudecata de Jane Austen

| CudiDaKid a răspuns:

Harry Potter:X day dreaming

| LauRaa_3855 a răspuns:

Memoriile unei gheise:X de Arthur Golden

| misterul1998 a răspuns:

Romanul meu freferat este O corabie scufundata de Peter Goflache

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Cel mai iubit dintre pamanteni" si "Un om sfarsit"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer mi-a placut foarte mult Baltagultongue avand in vedere ca sunt in clasa a 8-a tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am mai multe romane favorite din literatura universala. Acestea sunt:-George si cheia secreta a Universului;
-Ordinul secret al fetelor de pe strada Caramel;
-Numele acetei carti este secret.
In shimb, din literatura romana nu prea citesc decat carti scrise de autori straini.

| SunShine_3102 a răspuns:

Tom si Jerry