| anonim_4396 a întrebat:

Care este sensul sufixului -lar in engleza? Ce au toate cuvintele din limba engleza care se termina cu -lar in comun?
Aici e o lista cu exemple.
https://www.wordmom.com/adjectives/that-end-with-lar

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sufixul adjectival unui cuvânt nu este purtător de sensuri speciale, ci îl califică ca făcând parte din cuvintele care denotă o calitate, vine de la adjectivum care este format din ad și jectum, adăugat la, care conduce la.
Ceea ce au în comun este că aparatul logic al creierului le recunoaște astfel ca fiind adjective, deci ca denotând atribute, calități ale altul substantiv la care sunt asociate gramatical.