| anonim_4396 a întrebat:

Care este sinonimul cuvantului " sinonim" ?

21 răspunsuri:
| anad a răspuns:

In dex scrie: Asemănător, identic; similar; corespunzător.

| cornculapte a răspuns:

Nu prea exista.
'Identic' nu ar putea fi deoarece a spune ca un cuvant este identic cu altul ar insemna ca are aceeasi forma, acelasi inteles. 'Sinonim' e identic cu 'sinonim'.
'Asemanator'(asemenea) iar nu prea se poate. Daca spui ca un cuvant este asemanator cu altul, deja nu mai stii la ce te referi (forma, structura, inteles etc.), in schimb cand spui ca sunt sinonime stii ca se refera strict la inteles.
Vii si tu cu intrebari capcana de genul 'Avea Adam buric?'. tongue

soothe
| soothe a răspuns:

La fel, tot asa, similar, likewise

| Alex_7297 a răspuns:

Identic.

| Alex_7297 a răspuns:

@Cornculapte uneori prea multă gândire strică, sinonimul cuvântului 'sinonim' e identic, asemănător.

| Ana a răspuns:

Identic, sinonimic, sinonimie

| Ana a răspuns:

Sinonim= sinonimica, sinonimitate, sinonimic, sinonimie
http://www.dictionar-online.ro/sinonime.php?do=cauta

| coosmin24 a răspuns:

Asemenea

| SufletDeCopil a răspuns:

Sinonim-asemanator kiss

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@. madutzu. ๑•ิ.•ั๑ "Sinonimie" nu prea e sinonim cu "sinonim''.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@cornculapte Da laughing Cum ti-ai dat seama?laughing si @Alex are dreptate...Nu te mai gandi atat.
@dani E vorba de un cuvant nu o expresie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe cete

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sinonim

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asemanator chiar asa de prosti sunteti nu stiti care este sinonimul cuvantului "sinonim"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cuvant cu inteles asemanator

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am 11 ani si sunt pe clasa a 5-a si cred ca sinonimul cuvantului sinonim este identic sau cu acelasi inteles...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca sinonimul cuvantului sinonim este asemanator!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sinonimul cuvantului sinonim :

sinonim = cuvinte cu forma diferita, si cu inteles asemanator

| teodorika10 a răspuns:

Similar

| Nume_9120 a răspuns:

Cu acelasi sens

| stefan2010 a răspuns:

Cete