| anonim_4396 a întrebat:

Care este subiectul operei Romeo&Julieta?

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Romeo_%C8%99i_Julieta
Romeo și Julieta este o tragedie de William Shakespeare despre soarta a doi îndrăgostiți care luptă împotriva destinului. Este poate cea mai cunoscută piesă a sa, una dintre succesele sale timpurii, fiind considerată cea mai tipică poveste de dragoste a Renașterii.

Nu am știut că există și o operă cu același titlu, nu frecventez spectacole de operă.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SSWK a răspuns:

Orgoliile puse mai presus de orice.

| BellyGiggling a răspuns (pentru SSWK):

Astea sunte temele>.>
Subiectul e `prezentarea operei`

| SSWK a răspuns (pentru BellyGiggling):

De fapt, intrebarea completa a ta este?
Opera R&J este o drama, o tragedie, prezentand conflicte puternice, antiteza dintre bine si rau, folosind contraste puternice.
Cel mai bine ar fi s-o citesti si raspunsul va veni de la sine.

| grasubuc a răspuns:

E povestea clasica de dragoste imposibila.