| Jemeicanu7777 a întrebat:

Care facultate de medicina merita sa o faci daca esti din Craiova: facultatea din Craiova sau din Londra?
Eu ma gandeam la cea din Londra fiindca e mai buna si faci cu avionul doar 3 ore pana acolo. Deci as putea veni in tara cam o data, de doua ori pe luna.
Pe de alta parte as vrea sa o fac in Craiova fiindca sunt mai aproape de cei dragi si ma pot intalni cu ei in fiecare zi aproape.
Funda!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar ca cea din Londra te costa 30.000 euro pe an numai facultatea, fara cazare, mancare, telefon samd.
Cine-si permite sa te tina in facultatea de medicina, din Londra?

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Violleta2022):

UK folosește GBP (lire sterline), nu Euro. Pe lângă asta, facultatea în Anglia costă £9250 pe an, nu 30000.

Pentru OP:
Facultatea o poți plăti prin împrumut guvernamental, deci nu te stresa de asta. Stresează-te de faptul că traiul în Londra e FOARTE scump. Ca referință, prețul la o bere într-un pub începe de la £4. Chiriile pot ajunge lejer la £1000 în oraș. Eventual poți sta în afara orașului, și să faci naveta, dar mi se pare destul de nasol.
Sunt și alte facultăți de medicină, dacă nu vrei neapărat Londra. Eu plătesc £400 chirie pe lună într-un oraș la 200km de Londra, și sunt la 5 minute de clădirile universitare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Depinde de facultate!
Poate la vreo inginerie ori IT fara frecventa, sa platesti 10mii lire sterline pe an, ca la medicina este cel putin 20.000 lire ( care ajunge tot la $30.000).

Cat priveste cat platesti tu... sa nu uitam ca nu esti in Londra ci intr-o margine de oras, odata ce esti intr-o provincie la 200km de Londra. Este ca si cum ai pune in balanta Bucurestiul cu Suceava-Iasi. Unde preturile difera foarte mult, de la capitala la provincie.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Violleta2022):

Poți să-mi arăți de unde ai scos numerele? Că eu pot să-ți arăt că e £9250 pe an.

| Violleta2022 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Si eu ti-am explicat ca suma aia este pentru o facultate de alta natura, nu medicina!
Nu trebuie sa ma justific tie si nici sa-ti dovedesc.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ok boomer, mi-ai "explicat".

De curiozitate, de ce răspunzi (și induci lumea, în special pe OP, în eroare) dacă habar n-ai de subiect? Mai ești și arogantă, cu atitudine de atotștiutoare pe lângă că ai fost corectată deja și ți s-au oferit informații corecte, chiar de două ori.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici nu stiu cum poti compara facultatea de medicina din Craiova cu cea din Londra. Eu nici cu cea din București nu as compara o. În Londra se pune problema daca iti permiți sa faci facultatea, nu daca e buna sau nu.
Cat despre venit acasa, sa fim seriori, sa zbori de 2 ori pe luna pe langa ca te costa enorm va fi o oboseala crancena

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă îți privești viața într-o perspectivă de zeci de ani, în care vei profesa ca medic te duci la Londra dacă ai posibilitatea să fii primit acolo la facultate. Așa cum ai spus, pe cei dragi îi poți vedea din când în când în vacanțe.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Eu as propune-o pe aia din Auckland...