| Miyukii a întrebat:

Care-i cel mai tare roman din lume(sau carte).

13 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Asta nu e decis de nimeni inca,e la latitudinea publicului, care are preferinte oarecum variate.Din ce am vazut eu, gasesti trei carti in toate Top 15-urile din lume, pe care le-am si citit si sunt senzationale toate:

1.Stapanul Inelelor-John Ronald Reuel Tolkien
2.Crima si Pedeapsa-Fiodor Mihailevici Dostoievski
3.De veghe in lanul de secara-J.D. Salinger

Desi multi spun ca Khaled Hosseini are niste carti senzationale.Ma rog, asta o sa se poata decida doar dupa ce imi public eu vreo doua-trei romane. laughing

Cius!

| DakotaRoyse a răspuns:

Toate pot fi, din punctul de vedere al fiecăruia happy Tu trebuie doar să-l găseşti pe al tău happy

| BoOoMbOnik a răspuns:

Mie de exemplu imi place mult " Singur pe lume ". E misto. Funda? Te rog.Mersi

| aliceinchains a răspuns:

Nu există cel mai bun roman din lume, există doar cărți foarte bune pe anumite categorii. De exemplu, știu că cel mai bun roman polițist scris vreodată, a fost o carte pe care am citit-o, "Zece negri mititei", de Agatha Christie. Așa e pe fiecare categorie, sunt doar considerate așa, ție poate să îți placă sau nu.

| ChristinaO a răspuns:

Cred ca cea mai tare carte din lume e cea care ti-a placut TIE,in asa fel incat sa fi entuziasmat de ea cateva saptamani bune dupa ce ai citit-o,si sa o recitesti si a doua oara,cu aceeasi placere ca si prima data.
Dupa mine, cea mai buna(pana acum, ca nu se stiebig grin)e Mandrie si Prejudecata de Jane Austen.Mi s-a parut genialawinking

| euanonim16 a răspuns:

Romanul binrinteles!

| AcrossTheSky a răspuns:

Sau mie imi place cartea " Memoriile unei gheise" smug

| AcrossTheSky a răspuns:

Romeo si Julieta smug

| hailei2007 a răspuns:

N-ai cum sa declari o carte ca fiind "cea mai buna din lume", dar iti recomand sa citesti Hunger Games - Jocurile Foamei. A avut un succes fenomenal, la fel ca si cartile Twilight si anul asta apare primul film. O sa-ti placa sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun roman ever este:crima si pedeapsa-F.M. Dostoevsky
Si de veghe in lanul de secara e bun dar nu se compara cu romanul Crima si pedeapsa

| iTami a răspuns:

Nu prea stiu ce-ti place tie,dar cel mai bun roman cred ca ti s-ar parea unul scris de tine.
Dar incearca+Stapanul Inelelor,Gazda,Tara Duncan,Twilight,Vampires Ackademy, Vampires Diaries, etc.

| Ania_3910 a răspuns:

Nu put sa iti zic ce carte ti-ar placea pentru ca nu sunt ghicitor happy insa eu iubesc cartile cu vampiri, fantome, varcolaci, schelete...pricepi u. Am inceput de o periaoda sa citesc volume de L.J. Smith sau pe scurt volume din Jurnalul Vampirilor. Mie mi se par niste carti super.
Sper sa fi de acord cu mine.:*

| mjr2011 a răspuns:

Stapanul Inelelor.E super tare trilogia.La inceput o sa ti se para cam ciudat, asa ca incepe citind Hobbitul, de acelasi autor.SA nu crezi ca-i de copii, findca te inseli in cazul ala.
Sau daca nu te incanta ideea citeste Gazda(Steph Meyer).