| anonim_4396 a întrebat:

Care i secretul vostru cand invatati? cum invatati?

8 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Imi induc o stare de curiozitate, citesc lectia ca pe o poveste, ma gandesc intotdeauna:
"Ha, sa vezi maine cand ii scoala pe astia in picioare, si sa vezi ce fata o sa faca profu cand o sa vada ca mi-am invatat"... simplu... lejer, ma rog … asta functioneaza la mai toate disciplinele in afara de astea fixe:
mate. fizica etc... ca nu pot sa zic: " Ia sa vedem, ce s-a intamplat mai departe cu numitorul comun? :O "

nu invata pe de rost, tocit. e inutil, iti dauneaza si te face sa pari un prost/proasta.

| Hater a răspuns:

Eu scriu copiute si retin in acelasi timp... inainte de lucrare sau examen le mai citesc odata si sunt pregatit. Evident ca le iau si la mine in caz ca am nevoie laughing

| Bibi16 a răspuns:

Cand invatam nu trebuie sa fim distrasi,dar eu invat cu televizor aprins dat pe mute.
Trebuie sa iei lectia sa o citesti odata pe toata si apoi iei pe bucati.
Nu inveti papagaliceste,inveti logic.
Practic iti explici tie insati lectia.
Apoi dupa ce crezi ca ai invatat lectia te apuci si te asculti(spui lectia cu cuvintele tale).
Secretul meu:ti-am mai zis las televizorul aprins dar dat pe mut,si in timp ce invat lectia ma plimb prin casa, incearca la mine merge de minune, eu n-as putea sta pur si simplu in scaun si sa invat.

| Melody a răspuns (pentru Bibi16):

Dar care e rostul televizorului, chiar si pe mut, daca nu sa te distraga de la invatat?

| Bibi16 a răspuns (pentru Melody):

A intrebat care e secretul nostru atunci cand invatam, eu i l-am zis pe-al meu.

| negru30 a răspuns:

Ca sa poti retine ceea ce citesti trebuie in primul rand sa intelegi

| Innovation a răspuns:

Pai ca sa inveti usor, repede si sa bagi la cap trebuie sa inchizi tot ce ar putea sa te distraga de la lectii.Trebuie sa te uiti pe lectie si sa o citesti de mai multe ori.De asemenea trebuie sa te si gandesti la ceea ce citesti, sa nu citesti degeaba si sa nu retii nimic.Eu de obicei mai invat si pe derost,fragment cu fragment,propozitie cu propozitie, desigur, daca lectia este mai scurta.

| gabytz18 a răspuns:

Am mai dat un raspuns asemanator acum cateva minute.
PE masa de lucru nu am nimic in afara de un caiet si un pix. (nu am monitor, nu am alte carti, pixuri, creioane, monitor, televizor si cel mai important nu am CEAS). NU trebuie sa tii evidenta timpului cand inveti trebuie sa-ti intre in cap ca te ridici de la masa cand ai terminat de invatat. Culoarea galbena a fetei de masa te ajutawinking. Poti panca fructe multe, ca au vitamine, glucoza.
Cel mai important e sa inveti zi de zi deoarece creierul va incepe sa asimileze din ce in ce mai mult si mai repedewinking
BAFTA.