| tonyc7 a întrebat:

Care mai e rostul blindatelor (tancuri si tab-uri) in prezent daca au aparut atatea arme anti-tanc cu care pot fi distruse foarte usor? Chiar si de catre un simplu soldat dotat cu un agheu...

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

1. Tancurile actuale sunt dotate cu sisteme defensive active (anti-proiectil) si pasive (blindaj) care le fac destul de greu de distrus. Nu orice soldat dotat cu un "agheu" poate sa distruga un tanc. Poate doar daca este dotat cu un sistem Javelin, unde o singura racheta costa 78, 000 de dolari.

2. Tancurile au un rost foarte clar pentru ca sunt platforme extrem de mobile cu putere uriasa de foc. Nu poti sa ajungi oriunde cu artilerie clasica, asa ca acolo ajungi cu tancurile.

| tonyc7 explică (pentru johnnny123):

Nu o fi putand un soldat de rand, insa poate Aviaţia... Le face praf!

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

AG-ul trebuie sa loveasca cu precizie in punctele slabe ale tancului ca sa il scoata din lupta. Daca nu reuseste, nu il vad bine pe soldat happy
Orice arma are nivelul ei de precizie. Daca nu ma insel si mai tin bine minte din armata, precizia unui AG e undeva la 50-60%. Inca nu s-a scos arma care sa fie 100% precisa impotriva tancurilor. Daca apare o asemenea arma, viata tancurilor s-a sfarsit. Dar, pana atunci, tanchistii spera ca tintasii sa isi rateze obiectivul happy.

| gabicoo a răspuns:

Tancurile actuale sunt doar zgâriate de AG-uri!