| AlexDorinel a întrebat:

Care-s mai educati și mai ca lumea, moldovenii sau ardelenii?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Moldoveni sunt mai betivani de fel,bariftori,ipocriti,falsi,tradatori,dar am cunoscut si persoane ok chiar si moldoveni din reb moldova,desi fara prejudecati,olteni sunt smecheri,tupeisti,nu tin cont de reguli,oltencele foarte vorbitoare dar harnici si creativi,stiu sa se descurce in viata,ardeleni le place si lor tuica,sunt mai cultivati dar nu toti, buni la suflet dar am intalnit si olteni, super de treaba, desi parerea mea este sa nu aveți prejidecati de astea, cunoaște omul vezi ca e bulgangiu dal dracu

| Catrice a răspuns:

Dobrogeniihee hee

| gabicoo a răspuns:

"calumea"? laughing

Oltenii!hee hee

| CodrutElian1990 a răspuns:

O intrebre de om crescut la țăruș cu un lant de doi metri.

| aumih16 a răspuns:

Eu cred ca ardelenii!

| Vântulalb a răspuns (pentru aumih16):

Lauda-ma gura, ca ti-oi da friptura!
Asa este?

| aumih16 a răspuns (pentru Vântulalb):

In fine nu la asta m-am referit! ca sunt oameni buni unii chiar omenosi! dar la moldoveni nu ai sa vezi asa ceva!

| Vântulalb a răspuns (pentru aumih16):

Sunt patit asa ca te contrazic: in Ardeal m-au invitat o data la masa. M-am codit si am ramas flamand. Ei iti spun o singura data. Pe cand moldovenii trag de tine pana mananci, chiar de esti satul. Diferenta este de cum stiu sa se laude.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Eu neamt fiind stiu ca in trecut Moldova era mai civilizata ca Tara Romaneasca si odata ce s-au lipit aia au crescut pe spatele celor din Moldova si moldovenii au ramas asa, ba din contra aici s-a distrus tot ce s-a putut mereu. Deci sunteti atat de ridicati din cauza moldovenilor

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Ca lumea sunt și unii și alții.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Tu nu înțelegi o chestie: educația, fie că vorbim de cultură generală sau cei 7 ani de acasă, nu tine de faptul dacă ești ardelean sau moldovean! Tu crezi că în Ardeal nu există școli? Tu crezi că în Moldova sunt toți niște huligani?
Și încă ceva: de ce spui că regiunea geografică în care te-ai născut îți influențează, într-un fel sau altul, comportamentul? Dacă un moldovean e adoptat de un ardelean și crește în Ardeal, crezi că nu va conta felul în care-l educă părintele adoptiv ci unde s-a născut? Eu am o colegă care s-a născut în București dar a copilărit aici și nu se comporta cu nimic diferit, dacă nu-mi zicea nici nu-mi dădeam seama. Ce vrei să demonstrezi cu asta? Că într-o regiune este un nivel mai mare de educație decât în alta?

| Mlarisa58 a răspuns:

Nu poți pune o asemenea întrebare, toți suntem oameni, poate unii moldoveni sunt foarte educați și unii sunt mai needucați și la fel și cu ardelenii, nu contează de unde ești sau ce rasă, religie, sexualitate ai. Unii oameni sunt educați alții nu, și acum mă refer la toată planeta. Deci nu mai generaliza, să zici că moldovenii sau ardelenii sunt sau nu needucați. Fiecare cu ce educație a primit de la școală, de la părinți si bunici si cum cred ei că e bine să fii.

| Alverto a răspuns (pentru Mlarisa58):

Suntem oameni, dar ne diferențiază regiunea cu totul, de la turism până la relief. Partea Transilvaniei normal că va avea o infrastructură mai bună decât Moldova întodeuna, va avea școli mai bune, pentru că există turism, in Moldova cât turism există? De asta și nivelul de educație. Cate facultăți exista în Moldova și câte in zona Transilvaniei?
Nu e vorba doar de infrastructură, ci și de înfățișare. In momentul actual peste 50% din moldoveni cunosc macar la nivel conversițional limba rusă, ei au aspecte rusești și așa mai departe.

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Alverto):

Omul a intrebat de oamenii din diferite zone, nu cum este in zona aia sau aialaltă.