| susanumarian a întrebat:

Care stie ce carti trebuie sa citeasca un copil de 7 8 9 ani sa invete.de exemplu daca ati vazut la dan negru colilu ala care stia multe lucruri.va rog

8 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Cartile pentru copii de 8-9 ani pe care ti le recomandam sunt:

20000 de leghe sub mari de Jules Verne
Ocolul Pamantului in 80 de zile de Jules Verne
Povestile lui Andersen de Hans Christian Andersen
Alice in Tara Minunilor de Lewis Carroll
Cuore de Edmondo De Amicis
Huckleberry Finn de Mark Twain
Colinda de Craciun de Charles Dickens

| Idc12345 a răspuns:

Pai la varsta aceasta poezii, basme, balade. Daca esti avansat ca acel copil poti trece la carti de istorie sau romane. Funda?:O3

| 0rlando a răspuns:

Nu-ți forța copilul să fie precum cei de la TV, nu toți au aceeași capacitate de învățare, de asemenea trebuie să ții cont că aia este o emisiune regizată, iar acei copii pot fi mai mari decât pretind.
Până în clasa a 4-a poate citi literatură românească, gen Dănilă Prepeleac, Povestea Porcului și alte cărți de genul ăsta, apoi treptat poate citi cărți din ce în ce mai complexe, cu un vocabular din ce în ce mai bogat.
Dacă este fan fantezii, poate citi Harry Potter, este o carte bună pentru toate vârstele și conține foarte multe cuvinte pe care probabil nu le știe, dar pe care le poate învăța.

| deeadeea111 a răspuns:

Copilul de la tv citea de la 4 ani sau asa ceva. Oricum nu e prea recomandat sa-ti obligi copilul sa invate asa multe ca si ala.Noi nu stim poate el a fost pregatit exact ca sa spuna la aceea emisiune.Tot din al doilea razboi mondial vorbea.Dar ca sa raspund la intrebare pentru aceasta varsta sunt recomdate cartile de ion creanga

| Ramona000 a răspuns:

Toate panzele sus,fram ursul polar este frumoasa,ciresarii, fratii grim, basme, balade, doine, mult succes

| NoOne18 a răspuns:

Basme, Ion Creanga, Mihail Sadoveanu, Ion Luca Caragiale.

| NoOne18 a răspuns:

Fratii Grim.

| EmmaLoLy a răspuns:

Iti recomand ceva de genu: Fratii Grim, Ion Creanga, Mihail Sadoveanu, Elena Farago