| anonim_4396 a întrebat:

Care stie o comentare la titlu pentru Iarna pe ulita de G. Cosbuc?

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Expresia corectă este "un comentariu".
Vorba aia "Cap să" ai, minte ce-ţi mai trebuie?

| blueangel99 a răspuns:

Titlul poeziei "Iarna pe uliţă" de George Coşbuc este alcătuit dintr-un substantiv comun articulat hotărât, şi un substantiv nearticulat, precedat de prepoziţie, care alcătuiesc o construcţie nominală, din care rezultă că în poezia "Iarna pe uliţă" prezintă o întâmplare, petrecută pe o uliţă, iarna.
Baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O comentare? iarna pe ulita? atat de obisnuita, dar atat de bogata? zapada peste tot.copii doriti sa iasa afara,mintind parintii,iesind cu sania in fuga pe derdelus, imbracati sumar? un soare anemic{CU DINTI} si un catelus ratacit printre copii? matanii prin zapada, si sanii zburand pe derdelus? habar nu am.