| Zorn a întrebat:

Care sunt cartile ce trebuie citite la facultatea de litere, mai precis pentru literatura engleza si romana?

2 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Asta vei vedea când începi cursurile. În general se reia literatura de la începuturi, la engleză de exemplu, începi cu literatura medievală gen chaucer în primul an și treci prin toate marile curente literare, renaștere, iluminism, până ajungi la literatura contemporană. O listă e greu de făcut pentru că e posibil ca programa să difere de la facultate la facultate, însă așteaptăte să ai de citit aproximativ 30, 40 de cărți pe semestru, uneori chiar și mai multe. După cum spuneam, depinde foarte mult de programa universitară și de bibliografia pe care profesorul o crede necesară pentru curs.

| SingleForOne a răspuns:

In general, fiecare universitate au o programa cu orele de curs. Dacă ești descurcăreț, cauți cărți în legătură cu tematica respectivă din programă. E posibil să nu nimerești cărțile potrivite, dar te ajută să cunoști lumea dintr-o anumită eră, și pe cineva anume dintr-o anumită țară din era respectivă, și acea națiune la timpul respectiv.