| Thecurious a întrebat:

Care sunt cauzele declansarii razboiului din Vietnam?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Războiul din Vietnam al americanilor este continuarea războiului dus acolo de colonialiștii francezi contra vietnamezilor care doreau independență. Apoi acest război a avut un caracter politic, țara nu urma să fie doar liberă ci și comunistă. Americanii se temeau ca de foc de răspândirea comunismului în lume, așa că au luat locul francezilor care s-au retras. Apoi acolo au luptat una contra alteia marile puteri, China și URSS pe de o parte și USA pe de altă parte. Dar așa se pare că americanii nu au avut un obiectiv clar, și decizia de a învinge și au dat chix.

| Bizon95 a răspuns:

Coruptia guvernului sud-vietnamez
si suportul american dat respectivului guvern din motive de interes politic, militar si economic
fara suportul respectiv ar fi fost un razboi civil scurt si prapadit, armata sud-vietnameza si-ar fi luat-o pe la spate, grupa mare si fara nici o sansa

iar americanii, cu toata tehnologia lor, nu au avut nici o sansa sa castige razboiul ala, din trei motive absolut, absolute:

1. politicienii au pupat in kur industriasii care au profitat de pe urma razboiului si au prelungit razboiul pana nu au mai putut

2. cand in sfarsit si-au dat seama ca pot pierde si au scos unele "limitari" impuse armatei americane (cum ar fi bombardarea Hanoi-ului, care pana atunci era interzisa), dar tot nu au putut sa le scoata pe toate, si anume, armata nord-vietnameza ajungea pana in sud prin Cambogia si Laos, iar americanii si-o luau pe coaja pe la spate pentru ca nu puteau intra cu armata sau bombarda o tara traina

3. la sfarsit au trebuit sa renunte, din cauza ca au lungit razboiul atat de mult ca intreaga opinie publica americana s-a intors impotriva razboiului, chiar au fost scene deosebit de dure cu soldati care au luptat, au pierdut camarazi, au fost raniti, chiar mutilati de razboi si erau intampinati la intoarcerea acasa cu: "in cate sate si cati copii ai omorat cu napalm"?

chestie care in ziua de azi (omorare de civili) e tinuta secreta, grupa mare, cu toate ca tot se mai intampla, iar soldatii care au vazut sunt mutilati psihic, iar DISTRUSI SOCIAL DE CATRE SISTEM daca incearca sa spuna ce au vazut

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Prostia, lacomia, setea de putere, care il face pe dracu in patru ala e mai smecher, interese financiare adica cascavalul, interesele statelor unite si ale Chinei ca daca ai citit istorie o sa stii ca a fost o data impartita in doua ca Coreea de N si S.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vietnam era colonie Franceza pana in ww2 cand Japonia a invadat Vietnamul. "Viet Minh" -o organizatie nationalista Vietnameza(in nord) care s-a facut remarcat in lupta anti-japoneza imediat dupa razboi a creat republica Vietnameza.
Insa Dupa razboi Franta a continuat sa pretinda drepturi in Vietnam iar negocieriile dintre Franta si Viet Minh au ajuns imediat la conflict. Francezii au zdrobit Viet Minhol care era inarmat foarte slab, ocupand mare parte din Vietnam, PANA CAND au ajuns la granita comuna cu China. Moment in care Chinezii au inarmat organizatia Viet Minh cu arme moderne, si au facut-o organizatie comunista. In consecinta Vient Minhul a contra-atacat alungandu-i pe Francezi din nordul tarii.
Ulterior dupa negocieri au impartit Vietnamul in 2. Desigur conflictele dintre cele 2 regiuni au izbucnit imediat dupa ceva alegeri aranjate. nici sudicii nu-i sustineau prea mult pe conducatori straini, asa au inceput revoltele comandate de comunistii din nord.
Americanii vazand extinderea comunismului au decis sa intervina in forta, pentru ca comunismul din Vietnam sa nu creeze un efect de domino in celelalte state din Indo-China