| Mistik a întrebat:

Care sunt cele 7 cereri din rugaciunea Tatal nostru?

Răspuns Câştigător
| Alysée a răspuns:

1.sfinteascase numele tau
2.vie imparatia ta
3. facase voia ta
4.painea daneo noua astazi
5.si ne iarta 9 graseleile noastre
6.nu ne duce pe noi in ispita
7.si ne izbaveste de cel rau
fundita?

9 răspunsuri:
| Pământul a răspuns:

Eu stiu numa de paine.

| Rapateckh93 a răspuns:

"painea noastra cea de toate zilele da-ne-o noua" "ne iarta noua gresalele noastre" "nu ne duce pre noi in ispita" "Ci ne izbaveste de cel rau" "sfinteasca-se numele tau" "vie imparatia ta" "faca-se voia ta" --- > astea cred ca sunt, adica asa cred eu. Funda big grin?

| Any_2336 a răspuns:

1 Sfinteasca-Se numele Tau
2 Fie imparatia Ta
3 Facase-n voia Ta
4 Painea noastra... Dane-o noua astazi
5 Si ne iarta noua gresalele noastre
6 Nu Ne duce pe noi in ispita
7 Si Ne izbaveste de cel rau AMIN!
sper ca te-am ajutat happy Fundita? te rog frumos kiss

| Andreea_7327 a răspuns:

1 Sfinteasca-se numele Tau
2 Vie imparatia Ta
3 Faca-se voia Ta
4 Painea noasta cea de toate zilele
Da-ne-o noua astazi
5 si ne iarta greselile noastre
6 i nu ne duce pe noi inspita
7 ci ne izbaveste de ce rau

sper ca te-am ajutat
Funda?

| beldianubianca17 a răspuns:

Cu painea dupa aia vine si ne iarta noua greselile noastre, nu ne duce in ispita, ne izbaveste de cel rau

Stiu ca nu sunt 7 dar macar ai 4

Vrei sa imi dai o funda te pog pentru ca nu am nici una.

| caty_3663 a răspuns:

Cele 7 cereri sunt:
1. Sfinteasca-se numele tau
Prima cerere este de fapt o promisiune a noastra, prin care aratam ce prin manifestarile noastre, numele lui Dumnezeu va fi cinstit cum se cuvine, adica cu sfintie.Aceasta promisiune se indeplineste traind o viata curata, straduindu-ne ca prin fapte bune sa ne impodobim cu virtuti, si astfel sa fie prea marit Dumnezeu, IZVORUL VIRTUTILOR.
2.Vie imparatia Ta
Prin aceasta cerere noi cerem ca la sfarsitul veacurilor sa fim locuitori ai Imparatiei Sale celei vesnice care se va instaura pe Pamant.
3. Faca-se voia Ta precum in cer asa si pe pamant
Noi cerem ca aici pe Pamant sa putem indeplini voia lui Dumnezeu imitand-i astfel pe sfinti din ceruri.Aratam astfel ca ne supunem cu nadejde voii lui Dumnezeu.
4. Paine noastra cea spre finta da-ne-o noua astazi
Find finte trupesti avem nevoie de hrana materiala ca sa traim.In acest sens painea este simbolul hranei noastre de fiecare zi.Dar hrana noastra materiala nu ne e de ajuns pentru ca noi suntem creiati din trup dar si din suflet.
5.Si ne iarta noua gresalele noastre precum si noi iertam gresitilor nostri
Mantuitorul arata aici ca iertarea gresalelor noastre depinde de masur in care noi ii iertam pe alti.
6.Si nu ne duce pe noi in ispita
In acesta cerere il rugam pe Dumnezeu sa nu ne puna la noi incercari pentru ca nu stim daca rezistam.
7.Ci ne izbaveste de cel rau
In ultima cerere noi ne rugam sa ne izbaveasca de diavol si pacate intarin-ne in fata ispitelor impotriva mantuiri noastre.
Sper sa iti fi fost de ajutor.

| anitzalpsvoleirid a răspuns (pentru caty_3663):

Ce a zis caty este ceea ce iti trebuie...kiss

| Traicu_Petrica_1989 a răspuns:

1.sfinteasca numele tau
2.vie imparatia ta
3. facase voia ta
4. daneo noaua astazi
5.si ne iarta noua gresalele noastre
6.si nu ne duce pe noi in ispita
7.si ne izbaveste de cel viclean

| Hrinca_Alex_1991 a răspuns:

1.fie imparatia ta
2. facase voia ta
3.nu ne duce pe noi in ispita...
...si nu mai stiu...