| Crush247 a întrebat:

Care sunt cele mai bine platite meserii / Joburi din Romania?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cele mai bine platite salarii din Ro sunt: cel al presedintelui tarii, a parlamentarilor si primarilor de judete.

| Mayar a răspuns:

Joburi care se bazeaza pe it si/sau electronica
job pe baza faucultatii de telecomunicatii
medic - dar dureaza o mie de ani pana poti profesa
job pe baza facultatii de mecanica
job pe baza facultatii de electrotehnica, apoi electroenergetica

| Samariteanul a răspuns:

Cei care lucreaza in fata calculatorului si care testeaza produse sunt cei mai bine platiti(peste 20 de milioane)

| suntserios a răspuns (pentru Samariteanul):

Wow, si daca ti as zice ca sunt oameni care stau in fata calculatorului si nu testeaza chestii, produc chestii, si castiga peste 100 milioane) ce ai zice?

peste 20 mil nu inseamna un salariu bun, inseamna un salariu care se apropie de mediul pe economie

| Samariteanul a răspuns (pentru suntserios):

Depinde in e tara esti.In Romania peste 20 de milioane e ceva

| suntserios a răspuns (pentru Samariteanul):

Vorbeam totusi de cele mai bine platite meserii. 20 milioane e sub salariu mediu din Ro

| Samariteanul a răspuns (pentru suntserios):

Eu stiam ca e peste.Am sa-mi intreb parinti, dar ok.

| Crush247 explică (pentru Samariteanul):

E peste, salariul la cae se refera ''suntserios'' e vorba de cel brut, din care trebuie platite taxele si multe altele, deoarece tu cand iti faci o angajare intr-un anumit loc ai in contract 2 tipuri de salar, adica cel brut (salariu complet din care sunt platite taxele ) si cel net ( pe care il vei lua in mana dupa ce taxele vor fi platite )

| Samariteanul a răspuns (pentru Crush247):

Ah,ok,am inteles.

| Eduard619 a răspuns:

Presedinte
Politician
Specialist IT
Doctor
Inginer
Avocat.
Dar daca ai idei noroc si sprijin poti face bani din orice meserie.

| andrew02 a răspuns:

Job-urile in domeniul IT sunt cele mai bine platite, acum depinde ce iti place si tie sa devii: avocat, psiholog, profesor, traducator etc. Daca esti bun/foarte bun pe meseria ta, vei fi si bine platit.