| MisterKat a întrebat:

Care sunt cele mai frumoase limbi din lume?

17 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Limbi vorbite sau limbi la purtator?

Stefan
| Stefan a răspuns:

Dupa parerea mea, engleza si franceza.

NOname
| NOname a răspuns:

Dupa parerea mea, Romana, Spaniola si Engleza.

nony
| nony a răspuns:

Prima !

| magicianul19 a răspuns:

Franceza, portugheza, indiana(hindi)

| alexutsuuu a răspuns:

Romana categoric.

| Ğίααα a răspuns:

Francezaaa =p~.

| PrettyMe a răspuns:

Franceza, are o muzicalitatea aparte

| xSoaked a răspuns:

Dupa parerea mea? Engleza, clar. Mai ales cea vorbita cu accent britanic. Si imi mai place mult si germana :X ( desi stiu germana la fel de bine cum joc golf xD dar ma straduiesc laughing )

| clauss a răspuns:

Limba iubirii, a dragostei si a romantismului

| ZumZz a răspuns:

Pai dupa parerea mea : germana, engleza si japoneza laughing si urasc franceza happy

| hahaha a răspuns:

Limbile de la ceas! le-ai privit vreodata? incearca este ceva uimitor

| rahelyta a răspuns:

Italiana si germana

| Sebyzuq a răspuns:

Engleza. spaniola germana...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite eu am o limba frumoasa.si curata. e roza. da eu nu pot sa ma ling. sunt om. da tu esti pisicuta. tu poti? nu te faci de par pe limba?

| tagastatud_6576 a răspuns:

Frumoase? Nu cred ca exista o clasificare standard laughing)) Poate cele care ne plac cel mai mult.

Mie imi plac : Romana, Ceha, Turca, Araba, Bulgara, Armeana, Albaneza si Greaca... Nu pot spune ca le-am studiat in amanunt, insa stiu sa vorbesc asa putin, cuvinte de baza, reguli de pronuntie, alfabetul. In rest pot sa spun ca gasesc chineza o limba ilogica, germana si toate limbile germanice, oribile, cuvinte luuuuuuuungi, scrii intr-un fel si citesti in cu totul alt fel, parca au o tonalitate putin fortata, hr hr hr, ich, ch ( un om care vorbeste o limba germanica am impresia ca are ceva infipt in gat, si haraie in continu ca sa il scoata laughing) japoneza e foartea grea, mii de simboluri, limba aglutinanta. Finlandeza si estoniana sunt exact ca fizica cuantica (adica ori te nasti cu ea ori nu sti nimic laughing
Deci :
Top 3 cele mai placute : Ceha, Armeana si Greaca.
Top 3 cele care nu imi plac : Chineza, Japoneza si Germana.

| Vazquez_Julian_1994 a răspuns:

Hola, estaba por aquí mirando cosas sobre la lengua romana y encontré esto, y para mi son las lenguas derivadas del latín y prefiero las que son más similares como lo es la lengua italiana, la rumana y el español.