rroxi44
| rroxi44 a întrebat:

Care sunt cele mai importante persoane din viata cuiva? Cine are cel mai mare impact asupra devenirii lui?

Răspuns Câştigător
| ela a răspuns:

Cele mai importante persoane sunt familia, prietenii, profesorii, cei care ii modeleaza caracterul. Cel mai mare impact asupra omului il are totusi mediul.

4 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Se spune ca viitorul unui copil sta in mainile mamei sale.Deci primordial ar fi rolul mamei. Urmeaza apoi ceilalti :prieteni, profesori. alte persoane din mediul in care traieste copilul.Pe parcursul dezvoltarii sale tanarul are nevoie de modele. Cand e la o varsta mica el vrea sa fie "ca mama"sau "ca tata". Mai tarziu universul sau se largeste si=si cauta modele in afara familiei.Atunci cand cartile erau singura modalitate de a accede la informatie eroi din literatura deveneau modele.Am printre cunostinte o persoana de o anume varsta care se visa capitanul NEMO. Aparitia filmului si apoi a televiziunii a chimbat tipul de model si Schwazenegger e acum un model pentru multi tineri. Daca ne gandim la tinerii nostri mi se pare ingrijorator faptul ca datorita promovarii desantate la tv a tot felul de"vedete" care de care mai agramata si mai lipsita de bun simt, ca sa nu zic de morala, distorsioneaza perceperea adevaratelor valori de catre tineri.Manelisi proprietari de palate, intretinute cu haine de firma, smecheri ce au facut averi eludand legea ispitesc pe adolescentii nostri.Intr ei si lumea aceasta fojgaitoare de tot felul de jivine periculoase nu se afla decat parintii si scoala. Din pacate legile nu au autoritate.CNA-ul ar trebui sa fie cerberul emisiunilor tv dar el se multumeste sa amendeze un post care ne face sa privim ...chilotii unei"vedete"ce danseaza pe masa, s.a...Nu amaraciunea m=a facut sa scriu toate aceste lucruri ci ingrijorarea.Stiu ca sunt si tineri care au altfel de idealuri in viata. Ce-ati spune, insa, daca pe un forum in care se vorbea despre performanta unei fetite de 14 ani care cucerise un munte, cineva a postat":Nici o grija, vei ajunge si tu t... cuiva!"STRICT AUTENTIC. pOATE AR FI TREBUIT SPUSE NUMAI LUCRURI FRUMOASE AICI. insa uratul tinde sa ne perverteasca copiii.Parinti, vegheati! E menirea vietii voastre...imi cer iertare, dar chiar acum, pe un post "vedeta"nikita se balacareste cu"vedeta' eva kent...sa schimbam postul:iata:"vedeta "simona sensual"isi apara numele de vedeta dar nu stie exact ce inseamna...mai vreti? folositi telecomanda.Veti gasi multe altele din aceeasi categorie... O alta imagine ma face sa nu-mi pierd speranta:in camara de alaturi, baiatul meu invata sarguincios pentru testul Cambridge. iar in pauze canta la chitara...Si ca el multi altii.Destui ca sa avem incredere IN VIITOR!

himbam postu

mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Familia, invatatorul si profesorii, prietenii. Si uneori, personalitatile importante ale istoriei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

la inceput, parintii si fratii. apoi sotul/sotia si copiii.
cel mai mare impact? parintii si educatia data de ei, apoi scoala. desigur parintii si scoala trebuie sa aiba in vedere aptitudinile copilului, inclinatiile lui dorintele lui si sa il ajute sa si le dezvolte asa incat la timpul potrivit sa faca alegerea buna pentru cariera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vedere cele mai importante persoane sunt familia si persoana langa care iti petreci restul vietii.....prietenii mai putyn....pentru ca nu sty care iti este si care nu.....care iti e alaturi si care te tradeaza...deci din punctul meu de vedere familia si iubitu/iubita sunt cei mai importanti