| NICKSOOO a întrebat:

Care sunt culorile calde si care sunt culorile reci?

Răspuns Câştigător
| George_9481 a răspuns:

Culorile calde sunt rosu, oranj si galben, iar cele reci sunt albastru, violet si verde. Sper ca te-am ajutat!

10 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Culori calde : Galben, oranj, rosu-oranj, rosu, rosu purpuriu
Culori reci: Violet, bleu-violet, bleu-turcoaz, bleu-verde, verde
( http://www.materiale-pictura.com/......-cald-rece )

| missbee a răspuns:

Culori reci: Violet, bleu-violet, bleu-turcoaz, bleu-verde, verde.

Culori calde : Galben, oranj, rosu-oranj, rosu, rosu purpuriu.

| ZoOzOLe a răspuns:

Culori calde: galben; rosusi portocaliu
culorii reci:verde; albastru si mov
sper sa te ajute!

| Dollicious a răspuns:

Culori calde: galben; rosu; portocaliu
Culori reci: albastru; verde; violet... fundik?

| MusicMakesMeFreeXD a răspuns:

Expresia 'culoare calda' sau 'culoare rece' este folosita in pictura, iar culorile calzi, sunt rosu, galben si portocaliu. Insa aceste culori, din punct de vedere fizic, nu sunt culori chiar asa de calzi, ele fiind chiar cele mai 'reci' din spectrul electromagnetic. Spre exemplu, stelele albastre sunt mult mai fierbinti decat stelele portocalii, cum ar fi Soarele.

Culorile din zona roşie a spectrului (roşu, portocaliu şi galben) sunt cunoscute sub numele de culori calde, considerandu-se ca ele evoca sentimente dintr-un registru pornind de la caldura şi confort pâna la o ostilitate şi manie.

Culorile din zona albastra a spectrului (albastru, violet şi verde) cele care poarta denumirea de culori reci, inspira calmul şi relaxarea, dar pot totuşi trezi simţaminte precum mania sau indiferenţa.

| BuburuZza_5861 a răspuns:

Calde : rosu, galben, portocaliu
reci: albastru, verde, violet

| Lorena_6574 a răspuns:

Culori calde : Galben, oranj, rosu-oranj, rosu, rosu purpuriu
Culori reci: Violet, bleu-violet, bleu-turcoaz, bleu-verde, verde
( http://www.materiale-pictura.com/......-cald-rece )
Sper sa te ajute asta!
Funda? Te rog

| Chis_Alina_Miriam_1997 a răspuns:

Culorile calde sunt:
portocaliu galben rosu roz visiniu
Culorile reci
Albastru verde si violet si maro
Culorile neutre
Alb gri negru

| Paduraru_Geanina_1984 a răspuns:

Culorile calde sunt galben rosu si oranj, iar cele reci sunt albastru violet si verde

| Andrey_Tabacaru_1999 a răspuns:

Culorile calde sunt rosu, oranj si galben si cele reci albastru, violet si verde