| Blacksaber a întrebat:

Care sunt definitiile energiei cinetice si potentiale?

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Energia cinetica a unui punct material de masa m, aflat in miscare de translatie fata de un sistem de referinta este marimea fizica scalara numeric egala cu semiprodusul masei si patratul vitezei sale fata de acel sistem de referinta.

Ec = m v2/2, unde v2 este v la pătrat;

Energia potentiala este energia care depinde de pozitia corpului in camp si care este datorata actiunii corpului gravitational asupra corpului considerat.
Ep=mgh

5 răspunsuri:
| RomulusMilea a răspuns:

În cartea ta de fizică trebuie să găseşti aceste definiţii cu explicaţii amănunţite.

| Blacksaber explică (pentru RomulusMilea):

Nu mi-a dat carti au fost doar 23 ....si suntem 24

| RomulusMilea a răspuns (pentru Blacksaber):

Înţeleg, dar sunt OK pentru tine informaţiile scrise de mine mai sus?

| Blacksaber explică (pentru RomulusMilea):

Da...am luat 10laughingmersi multhappy

| Blacksaber explică:

Carte*