| DarkSpark1 a întrebat:

Care sunt definitiile tuturor imaginilor artistice (vizuale,auditive, olfactive si motrice )?

Răspuns Câştigător
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Nu cred că vei găsi undeva definițiile precise. Sunt acele sintagme pe care, citindu-le, îți provoacă anumite senzații pe care le-ai percepe în mod normal prin simțuri. De exemplu, orice exprimă într-un text un sunet (foșnetul unei frunze) e imagine auditivă, orice descrie vizual un obiect (culoarea cerului, de exemplu), e imagine vizuală, orice descrie din mirosul sau sugerează un miros (de exemplu mirosul ierbii proaspăt cosite) e imagine olfactivă, iar în final orice descriere ce sugerează mișcare (frunzele căzând) sugerează imagini motrice. Bineînțeles, o anumită descriere poate sugera mai multe imagini. De exemplu, susurul apei poate sugera atât o imagine auditivă cât și una motrică.