| Costi_Costi_1998_OekD a întrebat:

Care sunt etapele pentru a realiza o compunere descriptiva?
Fara >copypaste va rog!

2 răspunsuri:
| LeeMaya a răspuns:

Intr-o compunere descriptiva trebuie sa ai o descriere, spui anii ( daca e vorba de o constructie), culorile (daca este vorba de o pictura ), numarul, secolul etc. (aceste date le poti lua de pe net ) este opusul descrierii subiective ( unde acolo trebuie sa prezinti (locul, pictura... ) si nu folosesti datele (anii, secolul...)
Sper ca te-am ajutat!

| GeorgianAsiGabrielA a răspuns:

Mai intai precizezi locul si data actiunii (Ex. este o zi splendida de luni si ma aflu la bunici). Apoi incepi sa descrii peisajul folosind axa orizontala (Ex. La dreapta mea se afla copacii infloriti, iar la stanga se aude zumzaitul albinelor), apoi axa verticala (Ex. Sus, pe cerul cristalin, soarele ne mangaie cu razele sale calde si aurii, iar jos se afla frageda iarba care adaposteste firavele gaze de arsita verii). Sper ca ti-am fost de ajutor! happy