| StrongHeart a întrebat:

Care sunt explicatiile cele mai populare despre cum au fost construite piramidele?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Parerea mea personala este ca, s-a folosit tehnologie asemanatoare cu ceea de betonare, imbinand blocurile de piatra cu un fel de mortar.
In evul mediu, in Europa, s-a folosit tehnica lipirii pietrelor din peretii castelelor cu amestec de nisip si var ars, care a fost stins dupa ce a fost aplicat intre straturile de piatra (de obicei calcaroase). Acest amestec s-a dovedit a avea durabilitate foarte buna timp de multe secole.
De asemenea, tehnica amestecarii lutului pentru constructia cladirilor (in zona Africii de Nord) a fost si este foarte des folosita.
Daca s-au combinat cateva asemenea tehnologii cunoscute in lumea de atunci, rezultatul putea fi seria de constructii monumentale si din Egiptul antic.

Sa nu uitam ca, pentru decorarea mormintelor faraonilor au fost aduse pietre pretioase de la departari foarte mari (inclusiv din zona Afganistanului de astazi), unde s-au folosit si alte tehnologii de constructii, iar combinarea lor putea duce la constructia piramidelor.
De asemenea, cunostintele matematice /geometrice folosite au fost de origine sud-asiatica (actual arabice), unde s-au facut multe constructii trainice in zone apropiate de deserturi.

| Simpatic a răspuns:

Eu sunt de parere ca oamenii le-au construit sub biciul extraterestrilor, adica acei zei antici carora se inchinau oamenii acelor vremuri.winking

| IsabelaIssa a răspuns:

Cele mai populare explicații sunt că sunt facute de extratereștrii cu tehnologii ce încă în secolul nostru nu știm de ele. Nu doar că nu știm de ele, dar nu găsim nici o explicație de cum au putut fi făcute. Când au dorit să mute un vechi monument ca să nu îl distrugă, s-au adunat toate țările cu cele mai performante utilaje existente pe pământ, și nu au reușit să mute pietrele de 1-2 tone decât taindu-le.

| Digikey a răspuns:

Ar trebui intrebati specialistii care se ocupa de constructia autostrazilor la noi in tara.

| Willis a răspuns:

Părerile sunt împărțite. Unii că extratereștrii, alții că oamenii. Până la un răspuns clar va mai trece mult timp.

| johnnny123 a răspuns (pentru Willis):

În privința "extratereștri" vs "oameni" răspunsul clar există deja: Oamenii le-au contruit.

Dacă părerile sunt împărțite, atunci sunt împărțite între oamenii de știință autentici și sonații care se uită la "Extratereștri antici" pe History Channel. Ceea ce nu face părerile "echivalente"

| TheWznd a răspuns:

Salut! Depinde de epoca istorica despre care vorbim. În Egipt s-au construit piramide începând cu dinastia a 3a - aproximativ 2600 (Piramida în trepe de la Saqquara) și până prin dinastia a 11a (Piramida lui Ahmose) - aproximativ 1400. Deci s-au construit piramide în Egipt timp de 1200 de ani! Gândește-te ce diferențe mari de tehnică de construcție au fost între primele piramide, care au fost construite spre finalul epocii fierului, pe când ultimele au fost construite în antichitate. Gândește-te cum erau construite clădirile acum 1200 de ani și cum le construim noi acum. E o diferență mare, nu?
Civilizația Egipteană NU a evoluat așa puternic cum a evoluat civilizația noastră, dar tot au adus inovații în tehnica construcției.

Acum, ca să răspund la întrebare, vom lua un caz concret. Cele mai cunoscute Piramide, cele de la Gizeh.
Blocurile de piatră au exportate ca din cariera de Piatră de la Gizeh, și au fost prelucrate (tăiate și șlefuite) la locul de construcție al piramidelor, cel mai probabil. Acestea au fost transportate pe Nil pe sub apă (ca să fie mai ușoare). Era folosit un sistem complex de plute care să le facă să plutească.
Pe situl (locul de construcție al) piramidei, era construit în apropiere un port, unde erau adunate toate blocurile de piatră. Portul era direct legat de Nil. În jurul "conturului" piramidei era construit un canal cu apă, pe care erau transportate blocurile de la port până la piramidă. Lucrul în apă rezolva și problema căldurii.

Piramidele erau construite din interior spre exterior, nu din jos în sus, așa cum cred majoritatea. Ca și cum ai construi o movilă de pământ.

Pentru a ridica blocurile spre vârfurile piramidei era folosit un sistem coplex de scripeți. Egiptenii erau buni cunoscători a mecanicii, și înțelegeau cum să facă pentru a muta cantități mari de materie cu efortul cel mai mic, și în felul ăsta făceau sistemul de scripeți.

Trebuie reținut că piramidele au fost construițe de oameni liberi, nu de sclavi. Erau muncitori plătiți și lucrau, cel mai probabil, cu ziua. Societatea egipteană nu era un sclavagistă. Asta a apărut mult mai târziu, în perioada Greciei Antice. La o piramidă se lucra pe toată durata vieții faraonului, deci undeva la 20 de ani sau mai mult (în funcție de longevitate), și lucrau mii de muncitori, în fiecare zi.

Sper că te-am lămurit. Poți găsi video-uri pe you tube, care explică exact, cu desene și animații această teorie.

| StrongHeart explică (pentru TheWznd):

Si eu as opta tot pe varianta cu scripeti,pare destul de plauzibila.
Referindu-ma strict la partea cu cine a construit,daca earu sclavi sau nu,am auzit si eu teoria asta si cel putin cu mine rezoneaza ce ai spus tu.
Multa lume crede ca au fost construite de sclavi,dar exista niste dovezi care atesta ca cei ce au construit piramidele ar fi fost cetateni foarte respectati, care lucrau in conditii decente de lucru, au fost gasite locuintele si mormintele lor care ar fi fost decorate si erau scrise numele celor care au constribuit la constructie pe morminte acestora. Daca erau sclavi, nu s-ar fi ostenit nimeni sa faca asta.
O teorie destul de interesanta este ca piramidele erau un fel de centrale care generau electricitate, Nilul fiind o sursa buna de energie.Ca au fost extraterestrii mi se pare un mit promovat de Hollywood sau CIA, poate erau tot oameni, dar mult mai avansati ca noi si intre timp s-a intamplat ceva si s-au pierdut cunostintele lor datorita unei catastrofe sau s-au ascuns intentionat, nu mi se pare ceva imposibil.
Nu stiu exact toate detaliile, dar locatia acestor piramide nu este intamplatoare.
Tesla sustinea ca Pamantul(campul magnetic al acestuia) este o sursa mare de curent electric care putea fi exploatata transmitand energia intre ionosfera si Pamant.
Cu ajutorul celor 2 poli,daca pozitia unei centrale uriase(cum ar fi Piramidele,daca s-ar adeveri ca erau de fapt generatoare de curent) era era intr-un loc specific, vorbim de precizie milimetrica s-ar putea obtine energie nelimitata care ar putea fi folosita.
Inca o data, e un subiect complex si eu nu sunt expert, nu cred ca extraterestrii le-au facut, dar nu mi se pare imposibila ideea ca civilizatii din trecut au fost mai avansate decat ce avem noi in era moderna.

| TheWznd a răspuns (pentru StrongHeart):

Tesla a reușit, cel puțin teoretic, să obțină energie nelimitată, însă invențiile lui au fost îngropate, pentru că între timp Edison descoperise o modalitate de a vinde energia, în loc să o ofere gratuit. Ceea ce era mult mai profitabil în acele vremuri.

Civilziațiile din trecut nu erau neapărat mai avansate. Erau diferite. Aveau alte nevoi, prin urmare au găsit alt tip de răspunsuri, la alte probleme. Dacă judeci civilizațiile antice după capacitatea de comunicare la nivel mondial, e ca și cum ai judeca civilizația medievala după capacitatea de a construi palate sau civilizația secolului XXI după capacitatea de a trăi din agricultură proprie. Adică e absurd. Fiecare civilizație a avut avantajele și dezavantajele ei.

Toate au o explicație logică. Se zice că oamenii erau mai inteligenți în trecut. Ceea ce e adevărat. Dar nu pentru că omenirea s-a prostit, ci pentru că nu mai suntem obișnuiți să facem anumite sarcini, fiindcă avem tehnologia să le facă pentru noi. Dacă prin abusrd, toată tehnologia ar înceta să existe, omenirea nu ar muri din prostie, ci s-ar întoarce la ceea ce era înainte de existența tehnologiei. În plus, selecția naturală era mult mai puternică atunci, prin urmare supraviețuiau exemplarele mai dezvoltate fizic și psihic. De aici impresia generală că erau mai inteligenți sau mai avansați.

| RasfoiescPeNet a răspuns:

Piramida perfecta din punct de vedere geometric este cea a lui Kheops.Acest celebru monument este socotit ca fiind unul din cele sapte minuni ale lumii antice care acoperea mai bine de 4 ha si se ridica pana la 147 m in ziua de azi ultimiii 9 m lipsesc. Pnata piramidei are 51de grade si 51 min, iar fetele ei sunt orientate catre cele 4 puncte cardinale.

de aici:
http://www.referatele.com/......le-com.php

poze vechi cum au fost construite:
http://www.scritub.com/geografie/PIRAMIDELE-EGIPTENE23391765.php