| Andrei_Nitzu_1997 a întrebat:

Care sunt imaginile vizuale, auditive, de miscare, olfactive, tactile din "Iarna" de Vasile Alecsandri?

3 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Imagini vizuale: norii de zapada; Lungi troiene calatoare; fluturi albi; Soarele rotund si palid; plopii insirati; satele perdute; clabuci albii de fum;

Imagini auditive: clinchete de zurgalai...;

Imagini olfactive: clabuci albii de fum;

Imagini de miscare(au alta denumire) :
fulgii zbor; plutesc in aer; Raspandind fiori de gheata; Ziua ninge Noaptea ninge Dimineata ninge iar; ninsoarea inceteaza; norii fug doritul soare.

Sa stii ca pe TPU e voie sa intrebi de teme, adica sa-ti rezolve altii temele deoarece iti va suspenda contul.Si nu cred ca era asa greu sa identifci aceste imagini.

| Marciuc_Daniel-Yuri_2000 a răspuns:

Imagini vizuale: norii de zapada; Lungi troiene calatoare; fluturi albi; Soarele rotund si palid; plopii insirati; satele perdute; clabuci albii de fum;

Imagini auditive: clinchete de zurgalai...;

Imagini olfactive: clabuci albii de fum;

Imagini de miscare(au alta denumire) :
fulgii zbor; plutesc in aer; Raspandind fiori de gheata; Ziua ninge Noaptea ninge Dimineata ninge iar; ninsoarea inceteaza; norii fug doritul soare.