| anyska a întrebat:

Care sunt metaforele din poezia de mai jos si macar la una va rog sa-mi ziceti ce inseamna. Va rog! Funda mareee si inteligent si folositor pentru orice raspuns. Macar sa stiu o metafora ca gasesc eu s-o explic! Mersi multt!

Te uită, frunza pică irosită,
Şi vîntul geme prohodind departe!
Puţină vreme încă ne desparte
De iarna tristă, prea curînd sosită!

Ca un palat pustiu, cu geamuri sparte,
Pădurea noastră tace părăsită :
Eu singur cînt cu vocea obosită
Şi trec prin încăperile-i deşarte...

S-au dus privighetorile măiestre;
Pustiu e cuibul blîndei turturele...
Ah, unde-i şuierul mierliţei sure!

Pierdut din stolul mîndrei lor orchestre,
Ce trist răsună cînturile mele
În liniştea adîncă din pădure...

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Frunza pica irosita; vantul geme prohodind; padurea tace parasita; incaperile-i desarte; stolul mandrei lor orchestre.
Padurea tace parasita= toamna, pasarile pleaca spre tarile calde lasand in urma lor padurea parasita si tacuta, deoarece nu se mai aud ciripiturile lor vesele.
Vantul geme prohodind = Vajaitul vantului este asemuit cu niste gemete care aduc cu ritualul prohodului de ingropaciune.

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Mandrei lor orchestre-metafora pentru cantul pasarilor

| anyska explică:

@Dracoian : Acelea sunt epitete ( metaforice unele ). Mi-e imi trebuie metafore. Nu prea ma pricem la metafore. Se pare ca nici tu laughing)

| anyska explică:

Nu are nici un sens ce zici. Exista si metafore si epitete metaforice. Stiu prea bine ce este aia o metafora numai ca nu prea ma pricep sa o depistez. Care e problema ta pana la urma? Nu ai ce face?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice cuvant cu semnificatie diferita sau ne la locul lui este o metafora.de exemplu iarna trista - iarna nu este o persoana astfel e o metafora ce reda starea de melancolie adusa odata cu anotimpul respctiv, in care natura este moarta, pasarile migreaza bla-bla.restul cauta-le tu, pe site-ul asta nu se posteaza rezolvari de teme din pacate pentru voi, lenesii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! În mod sigur o metaforă este "vântul geme prohodind". Prohodul este un cântec bisericesc care se cântă la căpătâiul morţilor. Şuierul vântului este asemănat cu acest cântec, fără a se pomeni despre acest termen al comparatiei subînţelese, deci avem de-a face cu o metaforă.
Vă invit pe toţi pe site-ul lecturirecenzate.ro O să vă placă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Acelea sunt epitete ( metaforice unele ). Mi-e imi trebuie metafore. Nu prea ma pricem la metafore. Se pare ca nici tu" esti pe deplina sigura? tu scrii astfel :"mi-e imi trebuie", cu toate astea incerci sa ma inveti ce este o metafora. apreciez efortul, dar documenteaza-te inainte de a vorbi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da