| kmillbee a întrebat:

Care sunt oamenii care folosesc o in loc de a ("O fost frumos", "O mers") si cum se conjuga acest o?

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În astfel de cazuri și moldovenii zic „o".
o fost, o mers, o văzut.
În loc de viitor folosesc o formă de conjunctiv.
Nu zic „va fi" ci „ o să fie".
Nu zic „ va veni" ci „o să vină".
Și multe alte situații.
Bine înțeles, e vorba, mai ales, de cei din mediul rural. Și poate mai puțin instruiți. Unii mai în vîrstă ( de peste 50 - 60 de ani).

| CreepyCrow a răspuns:

Ardelenii?

| AC4S4 a răspuns:

'O' il folosesc ardelenii.
Se foloseste in loc de 'a', 'au';
Nu stiu daca este corect gramatical.
Daca ar fi sa conjugam :
El a facut, Ei au facut - putem spune ca 'a' si 'au' sunt verbe auxiliare (ajuta la formarea perfectului compus).
Deci si 'o' este verb auxiliar.

Dar cum ziceam, nu stiu daca este corect gramatical. Maghiarii in loc de 'a' spun 'o', doar cand este accent spun 'a', deci probabil de asta ardelenii pronunta asa, sunt influente maghiare in graiul ardelenesc.