| SuntFata a întrebat:

Care sunt plantele protejate de lege in lume?

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Plantele si animalele care se gasesc din ce in ce mai rar, deci care sunt in pericol de disparitie, sunt ocrotite de lege si declarate monumente ale naturii. In lume sunt f. multe astfel de plante protejate de lege, drept care, nu-ti pot enumera decat cateva. Voi incepe cu cele din Romania: floarea de colt, bujorul de munte, laleaua pestrita, garofita Pietrii Craiului, macul galben, sangele voinicului, ruscuta de primavara, papucul doamnei, iarba dragostei, deditelul, stanjeneii, roua cerului, clopoteii, narcisa, nufarul, crucea voinicului, pinul negru, plopul negru, salcii pitice, orhideea, etc
http://www.didactic.ro/......e-partea-i

| Adorable a răspuns:

Buna!
Plantele ocrotite de lege sunt cele rare, pe cale de disparitie intr-un procent de 22%. In Romania avem ca exemplu Floarea de colt, dar exista multe altele ca si mesteacanul pitic, Laur, Larix Decidia, Laleaua perstrita, nufarul alb.