| JohnDelancie a întrebat:

Care sunt regulile de baza pentru a face punctaj maxim la subiectul 1 si subiectul 2 in BAC la romana? Ce fel de exprimare trebuie sa am si ce reguli de context?

Răspuns Câştigător
| Andersen2k18 a răspuns:

Subiectul 1 este mai mult lucru pe text acolo chiar poti scoate maximul plus textul argumentativ. La subiectul 2 trebuie sa inveti teoria curentelor literare, pentru ca poate sa iti dea sa incadrezi o poezie in modernism, romantism, traditionalism etc. La subiectul 2 ai 10 puncte, dar trebuie sa te bati sa obtii fiecare punct pentru o nota buna. La exprimare, trebuie sa fi cat mai coerent, ca totusi la barem acolo trebuie sa respecti normele limbii romane.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Descarcă un subiect și baremul aferent și înțelegi cum stă treaba cu "regulile de context"