| CSelly a întrebat:

Care sunt statele pitice din Europa Sudica?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Pentru Fetita de Ciocolată.
Acestea nu pot fi considerate a fi incluse în categoria "state pitice".
Cele din Europa sînt:
Andora, Athos,Gibraltar, Liechtenstein, Monaco, Malta, San Marino, Luxemburg, Insulele Feroe, Vatican.
Cînd vorbim de Europa sudică facem referire la teritorii aflate cel puţin sub paralela de 44 de grade. Şi atunci se pot include aici : Vatican, Gibraltar, Monaco, Athos, Malta, Andorra, SanMarino.

3 răspunsuri:
| Didi908 a răspuns:

Buna! Din cate stiu eu statele mai mici/neimportante din Europa Sudica sunt:
Malta
Cipru
Albania
Macedonia
Slovenia
Muntenegru
O zi buna!

| Azµre a răspuns:

Uite aici un articol acum tu decât să le cauți

http://revistaclick.ro/......e-europene

Vatican
Cu o suprafata de 0, 44 kmp si o populatie de aproximativ 800 de locuitori, dintre care doar 450 sunt cetateni ai acestuia, Vaticanul este recunoascut de instantele internationale, drept cel mai mic stat din lume. Acesta isi datoreaza existenta juridica Acordului de la Latran, din 1929. Tratatul i-a conferit suverantitatea asupra catorva enclave din orasul Roma si imprejurimi: Latran – cu bazilica si palatul cu acelasi nume, bazilica St.Petru, bazilica Santa Maria, complexul Castel Gondolfo si cateva palate mai mici, cu o suprafata de 0, 7 kmp. Limba oficiala a statului este italiana, cea juridica este latina, in timp ce franceza este limba diplomatica. La ONU si UNESCO, Vaticanul este considerat un stat francofon.

Monaco
Acest principat cu 32 800 de locuitori, se intinde pe o suprafata de 1, 97 mp si este considerat ca avand cea mai mare densitate a populatiei din lume (16 600 locuitori/kmp). Detinatorii cetateniei monegasce sunt doar 20% dintre locuitori, ceilalti fiind rezidenti acolo datorita scutirii de impozit; 30% din locuitori sunt francezi, iar restul de alte nationalitati. Principatul are cel mai mai PIB din lume, cu 222 000 de dolari pe cap de locuitor. Cele mai mari venituri sunt obtinute din imobiliare, turism si cazinouri.

San Marino
Cea mai veche republica din Europa a fost anexata Italiei in timpul reunificarii orchestrate de Garibaldi. San Marino are 30 000 de locuitori, care traiesc pe cei 61 de kmp ai statului si desi nu este membru al UE, aici se foloseste euro ca moneda. Faimosul Grand Prix de Formula 1 al statului San Marino nu se deruleaza in micutul stat ci pe circuitul de concurs de la Imola, situat la 100 km, nord.

Liechtenstein
Aceasta enclava situata intre Elvetia si Austria are o suprafata de 160 kmp si numara 36 000 de locuitori. Principatul este un adevarat paradis fiscal, acolo fiind inregistrate nu mai putin de 74 000 de multinationale, al caror sediu consta doar intr-o simpla casuta postala, intr-un imobil ocupat de numeroase cabinete de avocatura. tara beneficiaza de cel mai mare PIB din lume, dupa Monaco, acesta fiind de 111 000 dolari pe cap de locuitor.

| zurick a răspuns:

Vatican,San Marino, Monaco, Gibraltar, Andorra, Munte negru