| andreia97 a întrebat:

Care sunt termenii muzicali?

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| elena a răspuns:

LISTA CU TERMENI MUZICALI

A-B-C-D

* A cappela – Muzica vocala, fara acompaniament instrumental.
* Ad libitum, ad. lib. – (din latină) în mod liber, după voie cu privire la tempo, ritm, interpretare sau cu privire la instrumentație (includerea sau omiterea unor voci sau instrumente).
* Barcarolă – Vechi cântec venetian al gondolierilor.
* Belcanto – Tehnica de interpretare italiana, la care se pune mai mult accent pe calitatea și frumusetea muzicii, decat pe exprimarea corecta a textului.
* Bourrée – Vechi dans francez vesel.
* Cadență – Incheiere melodico-ritmică a unei fraze, sinonima cu punctul literar.
* Capriciu – Piese scurte care prelucreaza melodii cunoscute, reunite intr-o suita; Fantezii muzicale, cu caracter bizar, exuberant, capricios.
* Cavatină – Piesa muzicala solo in opera, mai simpla decat aria.
* Concertino – Gen muzical interpretat de o orchestra care cuprinde doua viori, un bas continuu (orga sau clavecin), un flaut sau un alt instrument de suflat.
* Concerto grosso – Gen muzical interpretat de un grup de instrumente soliste (numit concertino) care poarta un dialog cu un grup mare de instrumente, denumit ripieno.
* Coral – Cântec bisericesc; in biserica catolica numit coral gregorian (cor unison, neacompaniat).
* Cuplet – Lied in strofe, cu refren (cabaret, operete); de cele mai multe ori cu continut critic social.
* Cvartet – Gen muzical interpretat de patru instrumentisti.
* Divertisment – Compozitie distractiva, in succesiune libera.
* Duo – Piesa muzicala pentru 2 instrumente.

[modifică] E-F-G-H

* Fantezie – Piesa instrumentala, fara constrangere, bazata pe improvizatii.
* Fugă – Formă muzicală polifonică, în care o melodie expusă de o voce este reluată pe rând de celelalte voci (principiul imitației) și dezvoltată după legile contrapunctului.

[modifică] I-J-K-L

* Impromptu – Fantezie liber compusa, pentru pian.
* Intermezzo – a) Mica piesa muzicala, de cele mai multe ori pentru pian; b) Act muzical intermediar, vesel, interpus intre actele unei opere cu caracter dramatic.
* Interval – Diferența de înălțime dintre două sunete; "distanța" dintre două note; exemple : între nota do și nota sol este un interval de cvintă; între nota do și nota mi este un interval de terță.
* Lied – Gen muzical vocal construit pe un text liric sau un poem literar, acompaniat de pian.

[modifică] M-N-O-P

* Madrigal – compozitie vocala cu caracter pastoral.
* Mazurcă – Gen muzical instrumental cu caracter dansant, inspirat din folclorul polonez.
* Melodramă – Gen muzical care are o actiune complicata, incluzand scene de groaza sau comice, finalul fiind construit pe ideea neprevazutului, a surprizei.
* Menuet – Dans utilizat in special in piesele de factura clasica și preclasica.
* Miniatură – Piesa instrumentala sau vocala de mici dimensiuni.
* Misă – Lucrarea muzicala care face parte din slujba catolica.
* Mișcare – sinonim pentru tempo; poate desemna și o parte anume dintr-un concert, o simfonie etc.
* Muzică de cameră – Compozitie muzicala interpretata de un numar restrâns de instrumente.
* Nocturnă – Gen muzical instrumental foarte popular in perioada romantica.
* Operă bufă – Spectacol care antreneaza situatii comice exagerate, care include și personaje din stratul social de jos.
* Opus – Numarul de ordine al unei compozitii, in ordinea aparitiei acesteia în creația unui compozitor.
* Passacaglia – Dans de origine populara care face parte din suita preclasica.
* Pavană – Dans de curte lent, in doi timpi.
* Polifonie – Termen cunoscut și sub numele de Contrapunct și care presupune existenta mai multor voci, melodii sau instrumente care propun linii melodice diferite, care se intrepatrund in aceeasi piesa.
* Poloneză – Gen muzical instrumental cu caracter dansant, inspirat din folclorul polonez.
* Potpuriu – Combinarea libera a mai multor melodii intr-o piesa unica.
* Preludiu – Piesa liber conceputa, nelegata de canoane muzicale, executata inaintea unei suite, unei fugi sau unui coral gregorianic; mai târziu piesa de sine statatoare.

[modifică] R-S-T-U

* Rapsodie – Fantezie instrumentala, bazata predilect pe melodii populare.
* Recitativ – Pasaj recitat de cântaret, spre continuarea actiunii unei opere sau unui oratoriu, acompaniat in surdina de pian, cembalo, orga sau orchestra.
* Recviem – Compozitie pentru serviciul funebru.
* Romanță – Cântec sau piesa instrumentala, cu caracter pronuntat sentimental.
* Rondo – Piesa intrumentala cu repetare frecventa a temelor principale; deseori in finalul unei sonate sau simfonii.
* Scherzo – Piesa muzicala plina de veselie; uneori partea a 3-a (penultima) in muzica de camera sau simfonii.
* Serenadă – Piesa instrumentala dedicata unei persoane. In Evul Mediu se obisnuia sa fie interpretata seara, cu sau fara acompaniament vocal, sub balconul iubitei.
* Simfonie – Forma cea mai importanta a compozitiilor orchestrale; de obicei compusa din 4 parti: prima in forma de sonata, ultima in forma de rondo, variatiune sau sonata; intre ele, o parte lenta (adagio, andante) și o alta vivace (menuet, scherzo).
* Sonată – Piesă muzicală pentru unul sau mai multe instrumente; compusă din mai multe părți (sonata clasică are 3 părți), din care prima de obicei în formă de sonată (expunere-dezvoltare-repriză).
* Sonatină – Sonata mai simpla, mai usor de interpretat, cu numai 2-3 parti.
* Studiu – Partitura exersanta, spre atingerea unei tehnici superioare de interpretare.
* Suită – Succesiune de piese muzicale in acelasi ton, dar cu tacturi diferite.
* Tempo, tempi – Viteza de execuție (interpretare) a unei lucrări muzicale. Sinonim: mișcare. Tempoul este descris prin termeni precum: Andante, Moderato, Allegro,...
* Timbru – Unul dintre cele 4 însușiri ale sunetului (alături de: înălțime, durată și intensitate). Culoarea sunetului. Însușire a sunetului muzical datorită căreia se deosebesc între ele sunetele de aceeași înălțime și intensitate provenite de la surse diferite.
* Terțet – Melodie pentru 3 voci.
* Tocată – Piesa muzicala fantezista, rapida, pentru orga sau pian, necesitand virtuozitate de interpretare (toccare [lb.italiana] – a lovi repede).
* Trio, cvartet, cvintet – Piese pentru 3, 4, 5 voci sau 3, 4, 5 instrumente.
* Uvertură – Piesă orchestrală care precedă o lucrare muzicală de mari proporții sau care constituie o lucrare independentă. Piesă instrumentală constituind partea introductivă a suitelor preclasice.

[modifică] V-Z-X

* Vals – Gen muzical instrumental cu caracter dansant, specific secolului XIX.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Tocata si fuga sunt termeni muzicali.