| ONU_2429 a întrebat:

Care sunt toate personajele din Povestea lui Harap Alb de Ion Creanga?

Răspuns Câştigător
| cosmina05 a răspuns:

Harap-alb, tatal sau si cei 2 frati ai lui harap-alb, spanul, verde imparat, imparatul ros, sf duminica, ochila, setila, flamanzila, gerila, pasari-lati-lungila, albinele, furnicile, fata imparatului-rosu si calul lui harap-alb

11 răspunsuri:
| costyn162 a răspuns:

Harap-Alb, ceilalti 2 frati, Verde-Imparat, Imparatul Ros, fata Imparatului Ros, Flamanzila, Setila, Gerila, Pasari-Lati-Lungila, Ochila, Spanul, Sfanta Duminica...cred ca astea sunt toate personajele...

| friday a răspuns:

Harap Alb, craiul, cei doi frati ai lui Harap Alb, Sf. Duminica, imparatul verde si cele 3 fice ale sale, spanul, imparatul rosu, fiica imparatului rosu, flamanzila, setila, ochila, pasari-lati-lungila, gherila, cam atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O intrebare mult mai interesanta: Harap Alb taie capul cerbului, dar evita sa-l priveasca, pentru ca privirea cerbului l-ar impietri. Ce mit sta la baza intamplarii? Ce fiinta mitologica, la carui cap a fost taiat, te putea impietri cu privirea?

| Alexandru_Axeel_1998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Medusa te putea immpietri cu privirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspuns pentru anonim, aia cu serpii in cap?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Craiul, Harap-alb, cei doi frati ai lui harap alb, calul, sfanta duminica, spanul, imparatul verde, cele 3 fete ale imparatului verde, cerbul, ursul, gerila, flamanzila, setila, ochila. pasari-lati-lungila, furnicile, albinele, imparatul rosu, fata imparatului rosu, slujutorul imparatului rosu

| Mihalache_Bogdan_Petru_1970 a răspuns:

Personajele lui Harap Alb sunt:Harap Alb,spanul,craiul cu trei feciori,verde imparat si fetele lui,imaratul Ros,Gerila,Flamanzila,Setila,Ochila,Pasari-Lati-lunga,Sfanta Duminica, craiasa albinelor, fata imparatului Ros, calul lui Harap Alb, furnicile.

| Stavarache_George_1995 a răspuns:

Aici gasesti rezumatul basmului Harap-Alb. Cred ca este singurul site care il ofera atat de bine. Scurt, la obiect si de nota 10! https://rezumate-pe-net.blogspot.ro/......-basm.html

| Adrian_Bolocan_1974 a răspuns:

Personaje secundare

| Iulian_Misu_1997 a răspuns:

Harap-alb, tatal sau si cei 2 frati ai lui harap-alb, spanul, verde imparat, imparatul ros, sf duminica, ochila, setila, flamanzila, gerila, pasari-lati-lungila, albinele, furnicile, fata imparatului-rosu, calul lui harap-alb
si fetele verde imparatului.