| Mâţu_Cătă_1995 a întrebat:

Care sunt vocalele, semivocalele dau funda :*

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vocale: a,e,i,o,u,a, a(cu caciulita amandoua)
semivocale: e, i, o, u. happy

| Xpressurself a răspuns:

Cele care nu contin i (de la cantar, intepat) sunt vocale: a, a(ala), e, i, o, u

| Admunssen a răspuns:

Raspunsuri gresite pana aici, mai purin primul care nu este complet!
VOCALE: A E I O U Ă Â Î
SEMIVOCALE: Sunt grupuri de cate doua sau trei vocale care formeaza diftongi si triftongi. IE (ploaie), IA (iarna), OA (coase). Apoi EOA (pleoapa), EIO (creion) Experimenteaza si tu sa gaseti mai multe.

| MaryWinchester a răspuns:

Singura vocala care poate doar vocala nu si semivocala: a
Semivocale: e, i, o, u, ă, â
Asta o sa te ajute in caz ca ai multe vocale una langa alta in aceiasi silaba si trebuie sa gasesti semivocalele, tine minte ca a este doar vocala pentru orice cuvant.

| Radu_Cristina_1996 a răspuns:

Vocale a,,e,i,o, u
semi vocale e, i, o, u depinde de cuvant

| Andrey48 a răspuns:

Vocale:A,E,I,O,U,Ā,Â.
Semivocale: Y K P S Q D X Z C V M N happy