| Frandes_Paula_1990 a întrebat:

Care sunt vocalele si semi vocalele
va rog

Răspuns Câştigător
| Sn4k3 a răspuns:

A, ă, î, â sunt mereu vocale. Daca i,e,o, u sunt in aceeasi silaba cu vocalele a, ă, î, â devin semivocale. Daca de exemplu sunt 2 semivocale intr-o silaba : leu = unde cade accentul adica cand spui leu, e se aude mai tare ca u. Deci u este semivocala. Si daca este doar o vocala intr-o silaba de exemplu : pă-un, pă = ă este mereu vocala si un = u este vocala pentru ca este singura in silaba. Daca intr-o silaba se afla A si de exemplu U si I nici nu mai trebuie sa te gandesti pentru ca A este mereu vocala. Sper ca ai inteles ceva. Bafta! O sa te prinzi tu.

3 răspunsuri:
| paul9923 a răspuns:

1. VOCALELE sunt sunetele care se pot rosti fară ajutorul altor sunete şi pot alcătui şi singure silabe.
În limba română există şapte vocale: a, ă, â (î), e, i, o, u

2. SEMI VOCALELE sunt sunete care se aseamănă cu vocalele, dar nu pot alcătui singure silabe şi se pronunţă la jumătatea intensităţii unei voale. Ele intră în alcătuirea diftongilor şi triftongilor şi sunt în număr de patru:
e, i, o, u
e. i. o. u pot fi:
* vocale: erată, iritabil, orar, umăr;
*semivocale: seară, iar, soare, ouă.

| stvlma a răspuns:

A,Ă,Â,Î sunt mereu vocale
daca I,E,O, U sunt in aceeasi silaba cu A, Ă, Â, Î devin semivocale

| gran a răspuns:

A a i i sunt mereu vocale
e u i o sunt semivocale
Daca intr o silaba nu se afla nici o vocala, atunci semivocalele hoaca rolul vocalelor
Apropo esti draguta!