| IMINENT a întrebat:

Care vi se pare mai grea: chineza, japoneza sau coreana?

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Care este mai încâlcită: turca - araba - rusa?
Pa, pa.

| MMihai a răspuns:

Pentru români toate 3 sunt grele!
Nu cred că vei găsii un român care a încercat să le învețe pe toate 3!

| Dumnezău a răspuns:

Ce-mi plac ignorantii astia mici, care cred ca toti asiaticii sunt ceva gen Yao Ming si toti vorbesc "ching chang chong". laughing

Coreeana e usoara cu draci.E in planul meu, undeva dupa 20 de ani, cand invat bine de tot germana si ceva in plus.Romanizata,sincer sa-ti spun, seamana la pronuntii cu maghiara, desi in coreeana se inghit sunetele unul pe altul, cam la fel ca in limbile nordice.Nu prea stiu cum sa descriu fenomenul in termeni complecsi. Japoneza, romanizata si ea pare usoara; cu scrisul si intelesul dialectelor japoneze are oricine batai de cap cand invata si numarul de moduri in care se scrie. Daca nu ma-nsel, sunt 7 sau 8.De chineza, numai de bine... laughing

| IMINENT explică (pentru Dumnezău):

Cata modestie...

| Dumnezău a răspuns (pentru IMINENT):

Unde ai sesizat asta?

| IMINENT explică (pentru Dumnezău):

Eram sarcastic.
Sa spui despre Vlad ca e modest e ca si cum ai spune despre ema ca e atee.

| darrio2007 a răspuns:

Toate.De parca ar fi mare diferenta intre ele.

| darrio2007 a răspuns:

De acord cu tine.Pentru noi, oricum sunt grele.

| Criiss16 a răspuns:

Auu, eu nu fac diferenta intre ele. :S

| PattyC a răspuns:

Toate 3 sunt grele.In japoneza stiu doar cateva cuvinte.Coreeana si chineza sunt grele.

| Hikarie a răspuns:

Iti spun din experienta ca japoneza nu este asa de grea pe cat pare. Cea mai grea mi se pare chineza insa deja sunt familiarizata cu japoneza asa ca pentru mine nu mai este o asa mare noutate.

| blackjackxdd a răspuns:

Coreeana este usoara, japoneza si mai usoara, chineza mi se pare grea.happyLa pronuntie este mult mai usoara japoneza, in coreeana mai inghiti din sunete, mai le invarti putin, iar la chineza nu am nimic de spsus.laughing)
Imi pare rau de voi care nu stiti sa faceti o diferenta ca asta, si sunteti foarte smecheri, si indiferenti.happy

| YuriSdee a răspuns:

Coreeana nu e grea!
Chineza e grea..adica mie asa mi se pare