| iamprettybored a întrebat:

Cât câștigă un inginer de aparatură medicală lunar? Vă rog, doar cei care știu sigur, nu vă dați cu presupusul.

12 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

2875 RON si bonuri de masa. Tu iti dai seama ce intrebare timpita e asta? Salariile sunt batute in cuie sau ce mama naibii? Poate sa cistige de la sub 2000 pana la infinit.

| iamprettybored explică (pentru GabiDumitrescu):

Tocmai de aceea am întrebat. Vreau să îmi fac o idee, știu că variază de la o firmă la alta, dar aș fi vrut să văd media. De unde cunoști această informație, dacă nu te deranjează să îmi spui? happy

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru iamprettybored):

Media nu inseamna absolut nimic. Si salariul mediu pe economie se indreapta spre 3000 si totusi multi inca muncesc pe sub 1500. Depinde de fiecare om cum stie sa se vinda. Media nu inseamna fix nimic, o spun inca o data. Prin 2006 lucram la o oarecare firma si aveam salariul 2.5x restul lumii. Nu, nu eram sef si nici nu faceam treaba de doua ori si jumate mai bine sau mai mult. Pur si simplu eram foarte bun si am stiut sa imi vind skillurile, ceea ce altii nu au stiut. Sau poate ca au cerut "media"...

| iamprettybored explică (pentru GabiDumitrescu):

Ai terminat facultate in domeniu sau ai alte calificari? multumesc pentru raspuns, apropo

| iamprettybored explică (pentru GabiDumitrescu):

Si inca o intrebare: este utila cunoasterea (la nivel foarte bun) a unei limbi straine in domeniu? germana, de exemplu (pe langa engleză, evident).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru iamprettybored):

Cu totul alta felie, dar tot se aplica ce am zis. O limba straina este intotdeauna utila. In cazul de fata, cu atit mai mult.

| sierra1 a răspuns (pentru iamprettybored):

" iamprettybored explică Ai terminat facultate in domeniu "

da' tu ai terminat, ești pe punct de angajare sau acum te gândești la ce liceu să mergi și mai apoi să vezi unde ai căpăta salariul cel mai "gras"

| iamprettybored explică (pentru sierra1):

Nici una, nici alta. Si nu este materialism să te interesezi ce salariu ai primi in profesia aleasă, ci mai degrabă seriozitate, fiindcă mă gandesc că in viitor voi avea taxe de platit și copii de crescut și vreau să știu dacă as putea face sau nu asta cu salariul pe care l-as primi.

| sierra1 a răspuns (pentru iamprettybored):

Pui căruța inaintea cailor. Salariul pe care ceri a-l știi, peste ani (când o fi să-l incasezi), va fi cu totul altul sau nu va fi. Deci e irelevant!

| Furnicuta000 a răspuns:

In Romania sunt putine locuri de munca in domeniu iar salariul variaza intre 3500 lei (la inceput) si chiar 10.000 lei in functie de cat de bun esti.
In strainatate ramura asta e mult mai avansata si locurile de munca sunt mai multe.

| iamprettybored explică (pentru Furnicuta000):

Da, multumesc pentru raspuns. Știu că este mult mai bine platita meseria in afară, dar eu as prefera să rămân in tară pe termen lung.